Zvýšit počty školek a jeslí! To je nový úkol vlády

děti

Evropská komise včera vydala České republice sedm doporučení pro období let 2014 až 2015, kde mimo jiné zkritizovala výrazně malý počet školek a jeslí, díky čemuž jsou v Čechách i velké rozdíly v platech mezi muži a ženami.

Doporučení zvýšit počet mateřských školek a jeslí dává Evropská komise Česku již od roku 2011, kdy začala členským zemím EU dávat Doporučení ohledně reforem, které by měly provést ke zlepšení jejich ekonomik. Jak uvedl ministr školství Marcel Chládek, nemůžeme se ale donekonečna pořád na něco vymlouvat a odsouvat tento problém stranou. Inicioval proto zřízení dvou fondů, které by měly finančně vyřešit kapacitní problémy v mateřských a základních školách. Jeden z nich by prý měl být k využití již v letošním roce, tento týden by ho měla vláda schválit.

Druhý fond, který bude součástí operačního programu „Výzkum, vývoj a vzdělávání pro roky 2014 – 2020“, by měl po spuštění rovněž pomoci zřizovatelům k rozšíření kapacity.

Hlavním problémem podle EK je, že kvůli nedostatečné kapacitě jeslí a školek se nemohou ženy vrátit do práce tak brzo, jak by se jim zamlouvalo. Často musí hledat přivýdělky nebo zaměstnání na částečný úvazek, kterých na trhů také není moc, a jejich finanční odměna je proto velmi nízká. Rozdíly mezi platy mužů a žen jsou podle údajů EU jedny z nejvýraznějších v Evropě.

Kvůli tomu mají v důsledku toho nejen nižší platy, ale i nižší důchody. Kvůli tomu, že spousta žen, které by chtěly pracovat, ale nemohou, tratí příjmy i samotný stát, a to na případných daních, které tyto ženy neodvedou.

K tomuto problémy se vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která si prý rovněž uvědomuje tento alarmující stav, zejména z pohledu nedostatečné nabídky prací na částečný úvazek, a proto zřídila tzv. komisi pro rodinnou politiku, která se má zabývat touto problematikou a namotivovat zaměstnavatele, aby se více přizpůsobili ženám, které mají malé děti z hlediska flexibility pracovní doby apod.  Ale jak sama přiznala, tato problematika je dlouhodobějšího charakteru a bude trvat, než se zcela vyřeší.

Fotografie publikována se svolením marin/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,