Zahraniční obchod ČR v rekordním přebytku

zahraniční obchod

Česká republika skončila v březnu v oblasti zahraničního obchodu rekordního přebytku ve výši 23,8 mld. Kč. Vyplynulo to ze zprávy Českého statistického úřadu. Co tomu přispělo nejvíce?

Tato pozitivní bilance představovala meziroční přírůstek v neuvěřitelné výši 8,9 mld. Kč. Nejvíce příznivý vliv na výslednou bilanci měl zejména meziroční růst přebytku strojů a dopravních prostředků, jejichž meziroční růst činil 8,5 mld. Kč. Na druhou stranu došlo k poklesu deficitu bilance minerálních paliv, a to o 3,2 mld. Kč.

Nejhůře na tom byl obchod s chemickými výrobky, kde došlo k prohloubení schodku bilance o 3,7 mld. Kč.

Zahraniční obchod se více soustředil na spolupráci s členskými státy EU, kde došlo k meziročnímu nárůstu o více než 9 mld. Kč, o to více utrpěl obchod s ostatními třetími zeměmi, kde se prohloubil o 0,2 mld. Kč.

Je to snad známka oživující se ekonomiky ČR? Možná, že ano. Nedávno to potvrdila i analýza Evropské komise, kde prohlásili, že letos poroste česká ekonomika o 2 % HDP.

obchodní bilance

Zdroj: Statistika ČSÚ

Stoupající tendence dokazuje i výše uvedený graf. Export se v národním pojetí zvýšil meziročně o 15,6 % a dovoz o 12,6 %.

Ještě kdyby se tyto pozitivní data začaly projevovat i ve snižující se nezaměstnanosti a zlepšování životní úrovně občanů. Ale na to si budeme nejspíše muset ještě chvíli počkat…

Fotografie publikovaná se svolením rajcreationzs/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,