Výdaje na děti každoročně rostou – jak to zvládat?

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Zlí jazykové tvrdí, že děti jsou ztrátová investice. I když je tento výrok velmi radikální, musíme jim dát částečně za pravdu. V dnešní době jsou výdaje a investice do dětí velmi výrazné a každým rokem se stále zvyšují, byť životní úroveň i čistý příjem rodičů nikoliv.

Každý se nemůžeme dočkat momentu, kdy naše miminko spatří svět a usměje se na nás. Ale jen co počáteční euforie opadne, vystřídá ji zděšení nad výdaji související s péčí o naše malé děťátko. S rostoucím věkem se ale míra výdajů nezmenší, spíše naopak.

Na kolik Kč vás takové dítě vyjde?

Po počátečních investicích do miminka vás přijde cca na 36.000,- Kč za rok. Starší děti vás ale mohou stát již dvakrát tolik, musíte myslet na jejich zájmy a volnočasové aktivity, nemluvě o školních potřebách a dalších výdajích s tím spojených. Pokud vaše dítě navštěvuje soukromou školu či jazykové kurzy v zahraničí, sáhnete si do hlouběji do kapsy (např. až do 100.000,- Kč).

Pokud byste sečetli veškeré výdaje za vašeho výrostka za 15 let jeho života, dosáhli byste neuvěřitelných 1.200.000,- Kč. To už je pro některé důvod k tomu děti oželet a raději si užívat vlastního života.

Jak tomu bylo před deseti lety?

V roce 2003 provedl Český statistický úřad celostátní průzkum v oblasti nákladů na výchovu a výživu dětí. Výsledky průzkumu ukázaly, že více než 42% rodinného rozpočtu připadlo na zajištění výchovy a výživy dětí. Dnes však již tyto výdaje pokrývají mnohdy až 60 % rodinného rozpočtu a v některých případech se musí rodiny uskromnit, aby veškeré výdaje na chod domácnosti pokryly. Podle dat ČSÚ vyšly měsíční údaje na 3 až 5 leté dítě v průměru na 5.391,- Kč, dnes se ale jedná o částku v některých případech až 5krát vyšší.

Dnes pouze 44% rodin dokáže zvládat výdaje za jedno dítě, aniž by se ostatní členové rodin museli uskromnit. Druhá polovina rodin se naopak musí zamyslet nad ostatními vymoženostmi, aby byla schopna veškeré výdaje pokrýt.

Jak dokazují čísla, mít dítě je třeba důkladně uvážit a předem si naspořit nějaké peníze, než do toho takříkajíc „spadnout po hlavě“. To, že s rostoucím věkem přibývají výdaje související se studiem a volnočasovými aktivitami, neznamená, že si vaše dítko dupne, že si chce udržet určitý životní standard a vy kvůli tomu zabřednete do dluhů. Své děti naučte znát hodnotu peněz již od dětství a podporujte je v tom, aby si vyzkoušeli práci v rámci brigád a více si tak vychutnali těžce vydělané peníze než ty, které dostanou od vás. Jinak se může stát, že se stanete jednou 12 % rodin, které se za účelem umožnění studia na vysoké škole či provozování sportu svých dětí, dostali do mínusu a museli si hledat i vedlejší zaměstnání, aby jejich neutěšený stav neskončil exekucí.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

 

 

 


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,