Vybíráme s vámi hypotéku

Hypotéka

Výběr hypotéky patří mezi důležitá finanční rozhodnutí, který se rozhodně nevyplatí podcenit. Hypotéka pro nás představuje závazek až na dobu 30 let. Správný výběr, plánování, organizování a konečné rozhodnutí jsou důležité. Rozhodně se vyplatí porada s odborníkem, který nám ušetří nemalé množství času a schůzek na různých pobočkách bank.

Než si vybereme banku, která bude mít produkt, který bude v rovině s naší představou a možnostmi, je potřeba prozkoumat detailně podmínky každé banky a také daného produktu. To nám může zabrat týdny, ale i měsíce, a než se dostaneme na konec, banka změní podmínky. Proto se při výběru hypotéky, která nás zavazuje na zbytek života, vyplatí odborná konzultace s finančním poradcem. Pomůže nám jednak vybrat správnou banku, produkt, ale také sestavit rodinný rozpočet dle analýzy našich rodinných příjmů a výdajů. Společně si probereme body, kterým je potřeba věnovat pozornost.

Jakou výši hypotéky zvolit

Nikdy nezapomínejte na zadní vrátka a myslete na případné rezervy, které budete schopni tvořit navzdory splácení hypotéky. Nikdy nejeďte „nadoraz“ a nechávejte si alespoň něco bokem pro nečekané případy. Optimální rezerva se pohybuje ve výši obvyklých výdajů, včetně splátky na hypotéku, na 6 měsíců. Raději volte hypotéku s delší splatností a nižšími splátkami, aby vás případný výpadek pravidelného příjmu nezaskočil. Toto riziko však lze ošetřit vhodným pojištěním, které vám rovněž doporučí váš poradce.

Jak vybrat správnou hypotéku

Čemu byste měli věnovat pozornost přednostně, je úroková sazba. Při hledání vhodného produktu se nedívejte pouze na informační letáky, které lákají na nízkou úrokovou sazbu. Opět platí výše uvedené, prozkoumat blíže pravidla každé banky a produktu. Občas se stane, že uvedená úroková sazba je pouze pro „vyvolené“. Nemusíte totiž na ní vůbec dosáhnout. Některé banky rovněž požadují, abyste měli u nich otevřený účet, což by pro vás mohlo znamenat další papírování a měnit banku.

Výdaje, se kterými jste možná nepočítali

Vyřízení hypotéky je spojeno s různými poplatky, kde se jejich výše může vyšplhat až do desetitisíců korun. Proto porovnávejte hypotéky podle RPSN – udává podíl v % z dlužné částky, kterou dlužník musí uhradit během roku v návaznosti se splátkami hypotéky a jinými vedlejšími poplatky, jako jsou poplatek za vyřízení hypotéky, poplatek za čerpání, pojištění dlužníka, poplatek za odhad nemovitosti a jiné.

Fotografie publikována se svolením KROMKRATHOG Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,