Volby do Evropského parlamentu – proč je účast mizivá?

Evropský parlament

V pátek ve 14:00 hodin se otevřely volební místnosti s očekáváním velkého zástupu občanů, kteří přišli odevzdat svůj hlas v rámci voleb do Evropského parlamentu. Zatím je ale spíše volební účast složená z českých senátorů a politiků, zatímco ostatní občané ČR se volebním místnostem vyhýbají obloukem. Proč je volební účast tak mizivá?

Volby do Evropského parlamentu jsou jediné volby v EU, které probíhají přímou volbou, tedy že se zde vyjadřují přímo občané členských zemí, aby si zvolili vhodného zástupce obhajujícího jejich zájmy při řízení EU. Volby se konají ve všech 28 členských zemích EU a probíhají od včerejška až do neděle. Včera svůj názor vyslovili již občané Nizozemí a Velké Británie, největší počet států (21) pak bude provádět volbu v neděli.

Již při posledních volbách do EP, které se konaly v roce 2009, byla zaznamenána nižší účast v porovnání s národními volbami. Logicky se není čemu divit, Europoslanci jsou sice voleni občany přímo, ale pravomoci Evropského parlamentu ve srovnání s ostatní institucemi EU nejsou příliš rozsáhlé, aby voliče uspokojily.

Pravomoci EP:

  • legislativní pravomoc – poslanci EP se podílí formou spolurozhodování společně s Radou EU na schvalování zákonů, Lisabonská smlouva mu v této oblasti posílila postavení v porovnání s Radou EU, kdy jsou oproti dřívějšku nyní rovnocenní;
  • rozpočtová pravomoc – největší váhu má EP při tvorbě a schvalování rozpočtu EU, daný rozpočet vyjde v platnost pouze po schválení EP, resp. podepsáním předsedou parlamentu.
  • dozorčí pravomoc – EP volí zástupce do Evropské komise, čímž se dá říci, že kontrolují, zdali EK vykonává své povinnosti tak, jak má, v opačném případě jim mohou vyslovit nedůvěru.

Evropský parlament se skládá ze 751 zástupců z jednotlivých členských zemích, přičemž Česká republika je zde zastoupena 21 členy. Za účelem prosazení zájmů se jednotliví europoslanci sdružují do frakcí, nejsilnější byla dosud Evropská lidová strana (kam se zapojili naši zástupci z KDU-ČSL) či Progresivní aliance socialistů a demokratů (kam se zapojili naši zástupci z ČSSD).

Proč lidé nejeví zájem o volby?

Přestože je výčet pravomocí Evropského parlamentu pestrý, lidem, kteří se aktivně nezajímají o politickou sféru a zahraniční oblast, to nic neříká.

Dalším faktorem, ovlivňujícím celkovou účast či spíše nezájem ze strany občanů, je, že počet českých zástupců je ve srovnání s kapacitou EP zanedbatelný, a tedy vidina prosazení všech slibů a zájmů, které kandidáti před volbami zveřejnili, je v podstatě nereálná.

V neposlední řadě má pak na volby nesporný vliv i samotná nedůvěra v politické činitele. Většina občanů žije v přesvědčení, že volení zástupci nekandidují ani tak z důvodu zlepšení postavení našeho národa v rámci EU, jako spíše pro osobní finanční přilepšení, což dokazují i čísla. Zatímco čeští politici si průměrně vydělají 50.000,- Kč měsíčně, europoslanci si vydělají pětinásobek, tedy 250.000,- Kč. Koho by to nelákalo?

A co vy? Jdete k volbám?

Fotografie publikována se svolením Matt Banks/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,