Voda nad zlato aneb pít se musí – Za neposkytnutí pitného režimu hrozí zaměstnavateli pokuty

waterpia

Mnoho z nás netuší, že povinností každého zaměstnavatele je zajistit na pracovišti svým zaměstnancům přístup k pitné vodě. Z podmínek ochrany zdraví zaměstnanců je zaměstnavatel povinen zásobovat všechny zaměstnance pitnou vodou.

Nezřídka tento fakt řeší zaměstnavatelé prostřednictvím pitné vody z kohoutku, PET láhví či plastových barelů. Ovšem v případě, že pracujete v prostředí extrémních teplot či fyzicky náročné práci je povinností zaměstnavatele poskytnout zaměstnancům i ochranné nápoje. Nemusí být tedy jen parné léto, aby vám musel zaměstnavatel koupit různé minerálky a jiné nealkoholické drinky. Jedná se o hygienické limity, které jsou stanoveny pro různé kategorie práce, a váš zaměstnavatel je musí plnit.

Zaměstnavateli plynou i výhody

Rozhodně svého zaměstnavatele nemusíte litovat, že utratí jmění za barely na vodu, které poskytnou nejen v letním období zaměstnancům patřičné osvěžení. Tato povinnost sebou přináší i výhodu. Náklady s pořízením tekutin si může dát podnikatel do nákladů a odečíst z daní. Daňový odpočet se vztahuje však jen na vodu bez sladidel a minerálů.

Právě z tohoto důvodu jsou sodobary velmi oblíbenou variantou zásobování zaměstnanců pitnou vodou. V případě nedodržení této povinnosti – dodržení pitného režimu zaměstnanců, hrozí nepříjemně vysoké pokuty až do 2 milionů korun. Mimo to se zaměstnavatelé vystavují hrozbě trestní odpovědnosti v souvislosti s ublížením na zdraví v důsledku neposkytnutí tekutin. Zaměstnanec tak může vymáhat finanční nároky, jež mu vzniknou v důsledkuvoda_01 poškození zdraví z nedostačujícího pitného režimu. Voda tvoří zhruba 60% hmotnosti dospělého lidského těla. Pro náš život je nepostradatelná, zvlášť v letních měsících nebo ztížených pracovních podmínkách. Stačí málo a dostaví se dehydratace.

Mírnou dehydratací trpí většina z nás

Bez vody naše tělo nedokáže správně fungovat. Snad vás nepřekvapí, že existují tři druhy dehydratace. Ta slabší varianta se bohužel často týká většiny lidí. Automat na vodu byste měli navštěvovat ještě dříve, než se u vás ohlásí žízeň. Doporučeno je rozdělit si pitný režim na 12 dávek během dne. Zvlášť ženy mají menší potřebu přijímat tekutiny v porovnání s muži. Nedostatek tekutin se projeví například zvýšenou nervozitou, bolestí hlavy, nesoustředěností. To vše může přijít mnohem dříve, než chuť na kelímek čisté vody. Proto pijte během dne a nečekejte, až se dostaví žízeň.

Obrázek: pixabay.com


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,