Virtuální měna bitcoin – znáte ji?

bitcoin

Emaily nám umožnily poslat dopisy online zadarmo, skype nám umožnil telefonovat s přáteli zadarmo a nyní přichází Bitcoin, který nám umožní zasílat peníze přes internet komukoliv, aniž bychom museli platit poplatky za zprostředkování.

Bitcoin, neboli virtuální měna, byla vytvořena v roce 2009 v Japonsku. Byla vytvořena člověkem vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, který dosud nepřiznal svou pravou identitu. Podle některých zdrojů se jedná o geniálního studenta Trinity College v Dublinu.

Jaké jsou výhody bitcoinů?

Bitcoin coby virtuální měna má několik výhod oproti jiným způsobům transakcí:

  • nevystupuje zde žádný prostředník – nevystupují zde tedy žádné banky nebo jiné instituce či kreditní společnosti;
  • je plně decentralizovaná – není zde žádná centrální společnost, která by ji řídila;
  • funguje po celém světě bez omezení;
  • je plně zabezpečená – princip měny bitcoin je založený na složitých algoritmech a chráněna šifrování a kryptografií, dosud tak byla nenapadnutelná žádným hackerem na světě,
  • žádné transakční poplatky;
  • je anonymní – účastníci transakcí zde neuvádí žádné osobní údaje, jsou zde uvedeni pod řadou přidělených znaků;
  • snadná směnitelnost – tato měna je směnitelná za jakoukoliv měnu na světě bez omezení.

Kde se používá?

Zní to celkem lákavě a bezpečně, že? Tato virtuální měna se během posledních, resp. prvních let své existence postupně oťukávala jejími uživateli, zdali se jí dá důvěřovat a nyní se již začíná používat i v e-shopech. Prvním úspěšným internetovým obchodem, která k transakcím používá pouze bitcoiny, se stal obchod s elektronikou z Kalifornie. Jelikož právě v USA činí poplatky za zprostředkování běžné platební transakce za obchod např. kartou Visa či Mastercard 3 % z celkové ceny zboží, spotřebitelů tuto novinku velmi rychle ocenili.

Nezůstalo ale pouze o tohoto obchodu. Naopak čím dál více e-shopů se nechalo inspirovat a zavádí rovněž bitcoiny jako jednu z variant platebních transakcí.

A co na to Česká republika? Češi byli k novinkám vždycky všeobecně skeptičtí, takže se dosud nikdo neodvážil k tomu zavést bitcoiny do svých obchodů.

Nicméně jsme se už mohli setkat s informací, že začal v Praze fungovat první bitcoinový bankomat. Ten umožňuje jak uskutečňování transakcí, tak i nově výběr hotovosti! Limit na jeden obchod je omezen na 25.000,- Kč, ale pokud budete chtít uskutečnit větší obchod, můžete se předem objednat a poté budete moci nakoupit či prodat bitcoiny až do výše 350.000,- Kč. Kdo ví, třeba se touto novinkou rozšíří o bitcoinech více povědomí veřejnosti a brzo se dočkáme i e-shopy s bitcoiny…

Zdroj fotografie: http://www.bitcoin.org


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,