Většina rodin porodné nedostane

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography / FreeDigitalPhotos.net

Až do roku 2011 měly nárok na porodné všechny rodiny. V současnosti však spousta mladých rodin porodné ve výši 13.000,- Kč nedostane. Proč je tomu tak? Porodné patří mezi jednorázovou státní dávku, kdy její výše činí 13.000,- Kč a při vícečetném porodu 19.500,- Kč. Porodné je stanovenou dávkou, která je neměnná. Nárok na tuto částku mají však pouze rodiny, které měly v předešlém čtvrtletí příjem do 2,4 násobku životního minima. Pro nárok na porodné je rozhodující příjem, který musí být do stanoveného limitu. Nárok na tuto jednorázovou částku zaniká, pokud je příjem rodiny vyšší než limit. Porodné je vypláceno pouze na první narozené dítě nebo děti při vícečetném porodu.

Co vše se počítá do příjmu?

Pro nárok na porodné je rozhodující jak příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, ale také důchod, nemocenské dávky či podpora v nezaměstnanosti. Příjem rodiny se musí vejít do limitu a současně musí mít posuzované osoby trvalý pobyt a bydliště na území České republiky. Při splnění stanovených podmínek má na porodné nárok žena, která porodila své první dítě (děti). V případě úmrtí ženy při porodu se nárok na vyplácení porodného vztahuje na otce dítěte. Rovněž má na porodné nárok osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující rodiče, dítě musí být mladší než 1 rok.

Kde zažádat o porodné?

Pokud má rodina příjem do určeného limitu a splňuje podmínku trvalého pobytu, musí o porodné zažádat, protože není automaticky připsáno na účet, a to do jednoho roku dítěte. K dispozici je předepsaný formulář na místě příslušného úřadu práce. Musí se doložit i příjmy. Poté je zasláno na uvedený účet, a to do konce následujícího kalendářního měsíce ode dne rozhodnutí o přiznání dávky. Je potřeba předložit občanský průkaz a rodný list dítěte.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography / FreeDigitalPhotos.net

Zdroj: http://dumfinanci.cz


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,