Velký průvodce investováním – komodity

zlatá cihla

Pod pojmem investice si každý nejčastěji vybaví investování do akcií. Ale dnes jsou možnosti daleko pestřejší, pokud máte z akciových trhů strach, jelikož vyžadují určitý stupeň znalostí oboru, můžete investovat například do komodit. A my Vám poradíme, jak na to!

Investovat do komodit může trojím způsobem:

Investování do fyzických komodit

Týká se to zejména drahých kovů (určitě nechcete doma skladovat tuny obilí nebo barely s ropou). Tato investice je využívána investory jako pojistka proti hyperinflaci nebo válečnému konfliktu, který může výrazně ovlivnit následný vývoj hodnoty měny, nebo v případě bankrotu a jiných krizí. Rovněž je atraktivní zejména pro milovníky drahých kovů, kteří mají rádi, když si mohou osahat to, do čeho investovali – tedy zlato, a to hned v několika formách (zlaté cihly, zlaté slitky nebo zlaté mince). Investice do fyzického zlata je výhodná konkrétně obchodníkům, kteří při svém obchodě často využívají mezinárodní měny (USD, EUR). Pokud pak dojde k poklesu některé z těchto měn, nakoupené zlato by mělo vyšší hodnotu a jejich majitel byl dosáhl zisku.

Investování do fondů, které nakupují komodity prostřednictvím derivátů

Tyto fondy nakupují komodity prostřednictvím derivátů, zpravidla se jedná o futures, což je dohoda dvou stran o nákupu nebo prodeji určitého množství dané komodity v určitém budoucím čase za předem stanovenou cenu a předem stanovených podmínek. Například dohodneme-li se na koupi určitého množství komodity (např. obilí) za cenu X Kč, kterou nakoupíme v budoucím čase a přijde přírodní katastrofa, která poničí úrodu, dojde k rapidnímu navýšení ceny této komodity (X+Y Kč), ale my máme stále garantovaný nákup za cenu nižší. V tom případě provedeme nákup a témže okamžiku můžeme provést i následný prodej se ziskem (Y Kč). Tento způsob investování je ale  rizikovější než předchozí.

Investování do komodit prostřednictvím investic do akcií těžařských společností

Jak už vyplývá z názvu, tato forma investice se týká spíše energetických surovin, jako je ropa nebo zemní plyn. Rovněž se jedná o nejvíce rizikovější formu investice, jelikož se investuje do akcií. Jedná se o krátkodobé finanční intrumenty a je tedy nutné více hlídat jejich hodnotu na trhu. Mají v sobě i jistou výhodou, pokud se jedná o akcie velmi silné společnosti, může vaše investice zhodnocovat i v případě, že reálná cena komodit na trhu stagnuje, ne-li dokonce klesá. Na druhou stranu to ovšem může přinést i opačné riziko, pokud se s danou společností něco stane.

Samozřejmě, pokud berete investování do komodit jako dlouhodobou investici, říká se, že každá investice držená po dobu delší než 15 let, zpravidla přináší jistý zisk. U vyčerpatelných zdrojů, jako je ropa, máte tedy „jistou“ záruku, že si v budoucnu můžete přijít na pěkné peníze. Ale chce to velkou trpělivost.

Pokud naopak toužíte po rychlejších ziscích, je vhodné si v tomto ohledu najít dealera nebo investičního poradce, který s vámi bude vývoj jednotlivých komodit sledovat a doporučovat vám vhodné nákupy či prodeje. Počítejte rovněž s tím, že musíte i vy sami sledovat vývoj na trhu, hodnoty komodit jsou závislé zejména na přírodních podmínkách, které je mohou ohrozit, na jejich celkovém množství a zásobách či na byrokracii jednotlivých vlád (uvalení cla, zvýšení/snížení cla, embargo,…).

Fotografie publikována se svolením Wentrilock / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,