Velký průvodce investováním – akcie

wall street

Máte uspořené peníze a přemýšlíte, jak je co nejefektivnější investovat? Zkuste investovat například do akcií!

Mnoho lidí se investování do finančních produktů, jako jsou akcie, deriváty, fondy apod. vyhýbá, protože nemá o této oblasti moc velké povědomí a bojí se, že by to bylo jako vyhodit peníze z okna. Ale opak může být pravdou. Při vhodném a pravidelném investování můžete naopak zdvojnásobit svůj kapitál, a to v krátkodobém horizontu!

Proto Vám naše redakce přináší Velkého průvodce investováním, kde si povíme, co jsou akcie a jak do nich výhodně investovat včetně nákupu a prodeje, a zhodnocovat tak Vaše peníze.

Co jsou to vlastně akcie?

Akcie patří do skupiny cenných papírů, které představují majetkový podíl v akciové společnosti. Rovněž s sebou nesou právo podílu na rozhodování a zisku. Podílet na zisku se můžete prostřednictvím dividendy, jejichž výše se odvíjí od míry hospodaření a výnosu společnosti za dané období. Akcie jsou vhodné pro investory, kteří chtějí investovat peníze do likvidního finančního nástroje s perspektivou vysokého výdělku v krátkodobém až střednědobém horizontu.

S akciemi se obchoduje prostřednictvím burzy cenných papírů, v České republice tuto činnost obstarává BCPP nebo RM-systém, ve světě pak patří mezi nejznámější NASDAQ či NYSE (New York Stock Exchange) v Americe nebo TSE (Tokyo Stock Exchange) v Japonsku. Ukazatelem vývoje, neboli výkonnosti dané bruzy je její index, např. DJIA (Dow Jones Industrial Average), který konkrétně vyjadřuje výkonnost výše zmíněné NYSE, nebo například S&P 500, který se zaměřuje na 500 nejprestižnějších společností vybraných analytiky agentury Standard & Poor.

Udělejte si průzkum…

Než se ale rozhodnete začít s investováním, je potřeba, abyste si rozšířili povědomí o celém ekonomickém sektoru jako takovém. Pokud netrpíte jazykovou bariérou, můžete například zkusit webové stránky http://finance.yahoo.com, v opačném případě se dozvíte dostatek informací i na domácím serveru http://www.akcie.cz. Na těchto portálech se denně můžete dozvědět informace jak o ekonomické situaci doma nebo ve světě, tak i o výsledcích hospodaření jednotlivých firem obchodovaných na burze, vývoji hodnot jejich akcií v průběhu času apod.

Pokud se nechcete bezhlavě vrhnout do investování, zaměřte se na konkrétní společnosti, do kterých byste mohli vložit své finance. Zvolte si nejprve okruh podnikání, který je Vám nejbližší. Dejme tomu, že automobilky. Dále se zaměřte na geografickou oblast, která podle Vás vyniká v tomto sektoru – např. východní Asie, zejména Japonsko. Pak už můžete sledovat zprávy týkající se např. společnosti Toyota Motor Corporation, výsledky jejího hospodaření a zkrátka vše, co může ovlivnit hodnotu jejích akcií na trhu. Každá informace má svoji váhu a může ovlivnit ať už vzestup či pokles hodnot akcií. Například jsme se mohli o této společnosti dočíst, že 4. března letošního roku vydala prohlášení o očekávaném vzrůstu prodeje vozů značky Toyota v Evropě. Tato informace způsobila den na to vlnu nákupu akcií a tedy i vzestup její hodnoty.

Samozřejmě je rovněž důležité podchytit tu pravou příležitost k nákupu či prodeji. Na výše uvedeném příkladě to znamená průběžně se informovat o novinkách a v momentě zjištění takové informace dát okamžitě pokyn k nákupu. Raketový nárůst ceny ale netrvá věčně. Proto je rovněž důležité podchytit správný moment k prodeji s co největším ziskem. Takový moment nastává, když vidíte na grafu vývoje cen značné zpomalení nárůstu. Pak je to ten vhodný okamžik.

Sejděte se s odborníkem

Pokud jste se již dostatečně informovali o tom, co jsou to akcie a jak obchodování funguje, je čas to zkusit tzv. „na ostro“. Nemusíte se ale bát, sami v tom nebudete. Obchodovat na burze smí pouze licencovaní obchodníci s cennými papíry, kteří splnily veškeré přísné podmínky pro provozování činnosti. Obchodovat můžete prostřednictvím brokera či makléře, který Vámi požadovaný obchod zprostředkuje. Při výběru takové společnosti buďte ale nanejvýš opatrní! Určitě už jste měli v minulosti možnost dočíst se informace o podvodných společnostech zprostředkujících obchody na burze, které rády zneužívaly nevědomosti svých investorů, a okrádali je tak o peníze. Vyberte si proto společnost, o které znáte její historii a zkušenosti ostatních.

Pokud ale zvolíte spolehlivou a prestižní společnost, určitě neprohloupíte. Zejména ušetříte spoustu času, jelikož za Vás veškeré informace o Vámi vybraných společnostech budou hlídat profesionální odborníci, kteří Vás budou i včas informovat o tom, kdy akcie nakoupit či prodat. Zároveň Vám mohou dát i dobré tipy na jiné investice a poradit se vším, s čím si nebudete vědět rady. Proč to tedy nezkusit?

Fotografie publikována se svolením Simon Cunningham/Flickr.com


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,