V jakých případech nemáte nárok na slevy na dani

danove-priznani

Povinnost odvádět daně provází občany ČR již od dob středověku, ale naštěstí máme v současnosti i možnost uplatnit slevy na dani, které tuto povinnost značně snižují. Uplatnění těchto slev ale nedostanete automaticky, musíte nejprve splnit zákonné podmínky. V jakých případech nemáte v roce 2014 nárok na slevu na dani?

1. Problematika „věčných“ studentů

Spousta z nás se nemohla dočkat, až dokončí střední či vysokou školu a nebude se muset již nikdy otočit ke škole čelem. Ale najdou se i tací, kteří by nejraději celý život studovali, aby nemuseli pracovat nebo již z důvodu touhy po informacích a vzdělávání. Pokud máte tedy dítě, které je starší 26 let a stále studuje, již na ně nebudete moci uplatňovat slevu na dani. Ta se vztahuje pouze na studenty mladší 26 let.

2. OSVČ s výdajovými paušály

Pokud jako OSVČ odvádíte daň z příjmu formou výdajových paušálů, nemůžete čerpat jak slevu na dani, tak ani daňové zvýhodnění na děti. V případě, že Váš manžel či manželka pracuje v zaměstnaneckém poměru, může daňové zvýhodnění na dítě uplatnit, abyste v rámci rodiny o něj nepřišli.

3. Pracující důchodci

Pokud jste již v důchodovém věku, nic Vám nebrání v tom si přivydělávat, a to do neomezené výše. Tím ale výhody končí, pokud jste již k 1.1.2014 pobírali starobní důchod a vyděláváte si, ať už formou samostatné výdělečné činnosti či zaměstnání, nevztahuje se již na Vás sleva na dani.

4. Nezaměstnaný manžel či manželka

Pokud je jeden z členů rodiny, manžel či manželka, nezaměstnaný, má nárok na slevu na dani pouze za předpokladu, že je jeho příjem za rok 2014 nižší než 68 tisíc korun. Do příjmů se ale započítávají nejen příjmy ze zaměstnání nebo živnosti do doby, po kterou pracoval, ale i podpora v nezaměstnanosti, peněžitá podpora v mateřství či nemocenská. Ve výsledku tak můžete velmi snadno uvedenou částku překročit a sleva se na vás již vztahovat nebude.

5. Druh či družka nemají nárok na daňové zvýhodnění na děti

V dnešní době je velmi populární žít v partnerském vztahu na tzv. psí knížku, tedy bez uzavření manželského svazku. Bezesporu to přináší mnoho výhod, ale daňová problematika to nebude. Nový druh či družka tedy nemají nárok na daňové zvýhodnění. Daňové zvýhodnění na děti se totiž vztahuje pouze na děti vlastní či osvojené.

Zdroj fotografie: http://www.investujeme.cz


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,