Spoření pro děti? Má to v dnešní době smysl?

spoření

Čekáte přírůstek do rodiny a přemýšlíte, co vše mu koupíte? Neutrácejte vše jen za výbavu, ale přemýšlejte i o budoucnosti. Každý samozřejmě chceme dát svým potomkům to nejlepší, a to nejen tu správnou výchovu a dostatečné vzdělání, ale i nějaký kapitál pro jejich vlastní „vstup do života“. Existuje však nějaký způsob, jak našetřit co nejvíce peněz?

Stavební spoření patří bez nejmenších pochyb mezi nejznámější finanční produkty a mají o něm povědomí lidé ekonomicky vzdělaní, či pracující v dané v oblasti i laici.V poslední době jsme se mohli dočíst mnoho informací o tom, že stavební spoření není výhodný způsob, jak našetřit našim dětem peníze tzv. „do začátku“. Největším kámenem úrazu je zde příspěvek státu, který se za 20letou dobu existence stavebního spoření spíše snižoval a ani nyní Vám nikdo nebude garantovat, že jeho současná výše zůstane stejná i v budoucnu, ne-li dokonce, že tento benefit stát zruší.

Na druhou stranu ale stavební spoření zůstává stále nejjistější investicí nabízenou na trhu. Můžete si být 100% jistí, že Vaše peníze během let nikam nezmizí. Díky pádu bývalé vlady rovněž nedošlo na zpřísnění pravidel spoření, která slibovali, což mnohé rovněž uklidnilo.

 Výhody stavebního spoření

Stavební spoření pro děti je, jak už bylo výše zdůrazněno, nejkonzervativnější způsob investování financí ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Ale co další výhody? Jsou vůbec nějaké?

  • výše státního příspěvku až 2 000,- Kč (i když se v průběhu let snižovala, je to alespoň něco);
  • vyšší zhodnocení než na spořících účtech;
  • v okamžiku založení stavebního spoření jsou veškeré peníze určeny pouze dítěti, které s nimi bude moci nakládat, což může zabránit zneužití jejich vlastními rodiči či exekucí, pokud je vyhlášena právě na někoho z rodičů;
  • využití investovaných peněz není přesně určeno, i když se jednu dobu objevovaly výhružky, že uspořené peníze smí jít pouze na účely bydlení, dosud se tak nestalo.

 Podle čeho poznáme, která nabídka je nejvýhodnější?

Pro určení té správné nabídky stavebního spoření se musíme řídit několika parametry. Nejdůležitějším z nich je úroková sazba. Nenechte se rozhodně obalamutit, když Vás některé spořitelny budou lákat na úrokové sazby mnohdy převyšující i 5%, jelikož tato výše není jistě konečná. Je třeba do ní započítat daň z úroku, poplatek za založení a vedení spoření apod., byli byste překvapeni, s jakou výší byste nakonec skončili. V současné době většina spořitelen nabízí roční úrok ve výši 2%, není to nijak převratná výše, ale můžete si být jisti, že je reálná a konečná. Při maximálním využití státních příspěvků ale zhodnocení může být ještě vyšší.

Dalším faktorem ovlivňujícím výběr spořitelny je i poplatek za založení, případně vedení produktu. Samozřejmě výhodnější je vybrat si ten bankovní dům, který Vás zprostí od všech poplatků, ale musíme zůstat nohama na zemi.:)

Vzhledem k současnému technologicky vyspělému světu je možnost si sjednat stavební spoření také online formou, i za takový způsob sjednání můžete obdržet nepatrnou slevu.

Ale na jedno nezapomínejte, až budete zvažovat, kterou nabídku využijete, důkladně si pročtěte podmínky smlouvy, zejména pak i část věnující se předčasnému vypovězení smlouvy apod.

Ať si tedy říkají různí „odborníci“ co chtějí, stavební spoření patří stále mezi velmi likvidní a výnosné finanční produkty, které na trhu mají stále své místo.

Fotografie publikována se svolením Hyena reality/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,