Solární panely – vyplatí se ještě?

solární panely

Investice do solárních panelů. Málokdo o nich před třemi lety neslyšel. Šance na snížení provozních nákladů domácností a ještě v souladu s životním prostředím. Ale je to stále tak výhodná investice i nyní?

Solární boom

Tzv. solární boom podpořila i legislativa České republiky, kdy zájemcům o solární panely nejenže nabídli možnost čerpání státních dotací, ale Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny navrhl zavést do novely zákona o podpoře obnovitelných zdrojů strop maximálního snížení výkupních cen elektřiny ze solárních zdrojů.

Konec státních dotací = konec zájmu investorů?

Poskytované dotace však byly vyčerpány na konci loňského roku a v letošním roce vláda neplánuje vyhradit další finance na výstavbu. Zastavení dotací logicky snížilo i zájem lidí a firem o nákup solárních panelů, zdá se jim to jako příliš nákladní investice. Jak zmínil i ředitel společnosti Česká solární pan Sóos, v letošním roce očekávají, že budou instalovat pouze pětinu počtu solárních elektráren oproti loňskému roku. V roce 2013 jich vystavěli 70 s celkovým výkonem 400 kW. Jiné firmy zabývající se solární energetikou, se bojí ještě většího propadu.

Má investice do solárních panelů naději?

I přestože je výstavba solárních panelů či fotovoltaických elektráren značně nákladná, dá se s jistotou říci, že i bez státních dotací ji lze považovat jako investici s jistou návratností, která se vyplatí.

Můžeme si to ukázat na následujících příkladech:

  • malý RD s ročním spotřebou cca 5 MWh může zakoupit:
    • FVE varianta bez wattrouteru – cena cca 117 000,- Kč bez DPH, vlastní spotřeba 58 % – návratnost v horizontu 17 let;
    • FVE varianta s wattrouterem – cena cca 136 000,- Kč bez DPH, vlastní spotřeba 83 % – návratnost v horizontu 13 let; (pozn. wattrouter je zařízení, které umožní spouštět elektrické spotřebiče v závislosti na výrobě fotovoltaického systému)
  •  firma s roční spotřebou cca 150 MWh může zakoupit:
    • FVE varianta bez wattrouteru – cena cca 750.000 – 1.250.000,- Kč bez DPH, vlastní spotřeba 100 % – návratnost v horizontu 9 let. (uvedené kalkulace jsou pouze orientační)

Jak je vidno, návratnost je kratší u větších spotřebitelů, tedy podnikatelů či firem. Po uplynutí časových horizontů pak již de facto solární elektrárna vyrábí elektřinu zadarmo. Jediné, s čím musí uživatelé počítat, jsou výměny měničů po 15 letech používání, náklady na provoz jsou jinak minimální.

Ve výsledku to nezní tak špatně, ne? A co vy, investovali byste do solární energie?

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,