Rodičovská dovolená a ukončení pracovního poměru

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Ukončení pracovního poměru dohodou lze vykonat i během rodičovské dovolené. Během pobytu na „rodičovské dovolené“ nemůže dát zaměstnavatel standardní výpověď z důvodů nadbytečnosti, protože zaměstnanec je v ochranné lhůtě.

Zda pracovní poměr během rodičovské dovolené ukončit, je potřeba si důkladně rozmyslet. Tento zásadní krok s sebou přináší i různá rizika. Rozvázání pracovního poměru v době „mateřské“ nemá vliv na výši rodičovského příspěvku na dítě. Ovšem jiná situace nastává při dalším těhotenství během rodičovské dovolené.

Nárok na rodičovský příspěvek je pouze v ochranné době

Při rozvázání pracovního poměru dohodou vznikne matce nárok na rodičovský příspěvek na další dítě jen tehdy, pokud nastoupí na mateřskou v ochranné lhůtě. Přestože není již matka v zaměstnaneckém poměru, bude mít nárok na peněžitý příspěvek, když nastoupí v termínu 180 kalendářních dní od skončení pracovního poměru na mateřskou. Na mateřskou žena nastupuje 8 až 6 týdnů před plánovaným dnem porodu. Pokud nestihne matka nastoupit na mateřskou v ochranné lhůtě 180 dní, pak zaniká nárok na mateřskou a rodičovský příspěvek pobírá ihned po narození dítěte.

Rodičovský příspěvek je určen vždy na jedno dítě

Zákon stanoví, že rodičovský příspěvek lze vždy pobírat na nejmladší dítě v rodině. I když jsou v rodině dvě děti mladší tři let, nelze pobírat součastně rodičovský příspěvek na dvě děti. Pokud nesplňuje podmínku pojištění ani matka, ani otec dítěte, pak náleží rodičovský příspěvek na délku 4 roky. Při této variantě činí rodičovský příspěvek 7.600,- Kč prvních devět měsíců a pak až do věku 4 roky dítěte je výška rodičovského příspěvku 3.800,- Kč.

Doplácení rodičovského příspěvku

Stává se, že některé matky mají nízkou mateřskou. Může se jednat o případ, kdy před nástupem na mateřskou pracovaly na základě pracovní dohody a měsíční odměna byla cca 7.000,- Kč, nebo také o případ zkráceného pracovního úvazku. Mateřská se odvíjí z dosaženého příjmu, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění.

  • Přestože vychází mateřská nízká např. 4.000,- Kč, je nutné jí takto pobírat až do narození dítěte. Po porodu je nutné se obrátit na příslušný úřad práce a požádat o rodičovský příspěvek, kde se dokládá rodný list dítěte.
  • V takovém případě se bude mateřská pobírat od 8 až 6 týdne před očekávaným porodem a rodičovský příspěvek současně. Rodičovský příspěvek se bude doplácet do rozdílu mezi 7.600,- Kč a výši mateřské. Následně tento doplatek nemá žádný vliv na výši rodičovského příspěvku a ani délku rodičovské dovolené.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Zdroj: http://dumfinanci.cz


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,