Rady a tipy, jak správně napsat motivační dopis

motivace

Motivační dopis je nedílnou součástí dokumentů, které musíte zaslat potencionálnímu zaměstnavateli, pokud chcete, aby si vybral právě vás jako svého dalšího zaměstnance. Pouhý životopis dnes již nestačí. Jeho cílem je zaujmout personalistu tak, aby upřednostnil vás před dalšími uchazeči. Ale co do něj napsat a jak ho správně formulovat, aby splnil svůj účel? Poradíme vám, jak na to!

Jak by měl motivační dopis vypadat

Spousta lidí mívá precizně připravený životopis, ale motivační dopis podceňují, což je velká chyba. Personalisté dávají motivačnímu dopisu stejnou váhu jako právě životopisu.

Pravidlo č. 1 – udělejte si dostatek času na přípravu.

Pravidlo č. 2 – na každou konkrétní pozici vytvořte zvlášť motivační dopis, aby co nejvíce korespondoval s požadavky zaměstnavatele

Samotnou strukturu motivačního dopisu byste si měli rozdělit následovně:

  • úvodní pozdrav či oslovení potencionálního zaměstnavatele;
  • stručné představení se, důvod, proč mu píšete a kde jste se o nabízené pozici dozvěděli, nezapomeňte uvést, o jakou konkrétní pozici se ucházíte, společnosti většinou na internet uvádí hned několik pozic, tak, aby si vás správně přiřadili;
  • text dopisu;
  • závěrečný pozdrav;
  • vlastnoruční podpis (pokud posíláte dopis elektronicky, bylo by vhodné vložit podpis do textu například jako naskenovaný obrázek či elektronický podpis).

 Co byste neměli zapomenout uvést…

Dopis by neměl přesahovat rozsah 1 strany A4, nechcete přece personalisty zahltit přemrštěnou dávkou informací, které by je spíše unavily než oslovily. Raději se i vyhněte vzorům na internetu ke stažení, zkušení pracovníci poznají, že to není váš originál.

V textu dopisu shrňte všechny vaše dovednosti, zkušenosti a schopnosti, které odpovídají dané pozici (odborné vzdělání, kurzy a semináře, několikaleté pracovní zkušenosti na obdobné pozici,…). Cílem je ukázat, že jste přesně ten, koho hledají, nestyďte se pochlubit případnými konkrétními úspěchy, kterých jste dosáhli. Dále nastiňte svůj profesní záměr, zaměřte se na to, co byste pro firmu mohli udělat vy, než co by vám mohla nabídnou ona. Text piště stručně a jasně a vynechte vatu okolo.

Rovněž si dávejte pozor na překlepy a pravopisné chyby, věřte mi, že, pokud personalista nějakou chybu v dopise objeví, hned u něj klesnete o několik příček atraktivity níže.

Zásadně se vyhněte poskytování nepravdivých informací, budoucí zaměstnavatel si o vás může vyžádat reference u předchozích společností a pokud zjistí, že jste o sobě v některé oblasti lhal nebo poskytl „upravené“ informace, klesnete na serióznosti a můžete se s danou pozicí rovnou rozloučit.

Pokud máte v životopise například delší pauzu mezi jednotlivými zaměstnáními (například z důvodu dlouhodobé nemoci, nebo cestování okolo světa), uveďte důvod v dopise, abyste se vyhnuli mylnému pochopení informací.

Nezapomeňte uvést i vaše povahové rysy, kterýmu můžete ukázat, jací vlastně jste, a které vás vyzdvihují nad ostatní uchazeče.

Na závěr jasně uveďte touhu setkat se na osobním pohovoru a poděkujte za čas, který strávili věnováním se vaší žádosti.

Nezapomeňte na stylizaci a vzhled dopisu

Tak jako životopis, i motivační dopis je vaší vizitkou. Je tedy třeba věnovat dostatek času i formální úpravě textu, nejen korektuře chyb a překlepů.

Pokud máte životopis graficky upravený do nějakého barevného odstínu, např. barevný rámeček apod., proveďte totéž i s motivačním dopisem, aby bylo jasně vidět, že k sobě patří. Rovněž tím ukážete, že vám na nabízené pozici záleží, a proto jste věnovali dost času i vzhledu poskytnutých dokumentů. Celý text pište v jednom fontu a jedné velikosti písma.

Pokud máte vše hotovo, dejte raději dopis přečíst svým příbuzným či přátelům, podívají se na něj objektivně a sami vám mohou poradit, co se jim na dopise nelíbí a co byste měli upravit. Motivační dopis si sice v dnešní době můžete tzv. objednat přes internet, ale věřte mi, že je rozhodně lepší sednout si k tomu a vymyslet ho sám. Pokud se dostavíte na pohovor, zaměstnavatel ihned pozná z vašeho rozhovoru, zdali odpovídáte obrázku, který si o vás udělal při čtení tohoto dopisu, nebo ne.

Fotografie publikována se svolením tungphoto / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,