Práce na zkrácený úvazek se Vám může vyplatit!

pracující žena

Práce na alternativní úvazek je čím dál lákavější pro uchazeče o práce. A nejedná se pouze o žena na mateřské, resp. rodičovské dovolení či důchodce, ale i pro jiné zájemce. A není se čemu divit. Přinášíme Vám seznam výhod, proč se alternativní úvazky vyplatí Vám jako zájemcům i jako zaměstnavatelům!

Jak je na tom ČR s nabídkou alternativních úvazků?

V České republice je bohužel nabídka altternativních úvazků značně omezená. Podle statistických údajů pracuje v ČR na zkrácený úvazek pouze asi 5 % žen a muži pouhé 1 %! Nejvíce zkrácených úvazků využívají pracovníci naopak v Nizozemí, přes 60 % žen a asi 15 % mužů zde pracuje na zkrácený úvazek.

Pokud nahlédneme na mapu Evropy, lze si povšimnout, že všeobecně na západě Evropy jsou zaměstnavatelé více otevřeni alternativním úvazkům než v případě východní Evropy, vliv na to může mít komunismus a socialistické vedení států v historii.

Výhody pro zaměstnavatele

Jaké jsou vlastně výhody pro zaměstnavatele, pokud by se uvolili nabídnout alternativní pracovní úvazek?

  • snížení nákladů;
  • lepší koordinace provozu;
  • snížení nákladů na sociální a zdravotní pojištění;
  • vděčnost zaměstnanců zvyšující jejich loajalitu vůči firmě;
  • spokojenost zaměstnanců rovněž vede k lepší produktivitě práce.

Výhody pro zaměstnance

Nejen práce na zkrácený úvazek, ale i možnost pracovat formou tzv. home-office alespoň část týdne či flexibilní pracovní doba je velkou výhodou pro spoustu z nás, zejména pak pro maminky s malými dětmi. Vzhledem k demografickému vývoji v České republice, kdy se opět vrátil populační boom a rodí se více dětí, mají rodiče problém s umístěním dětí během pracovní doby. Jesle byly zrušeny, státní školky jsou přeplněné a musí se tedy často obracet na služby školek soukromých, které ale nejsou levné a mohou mnohým způsobit finanční potíže.

Možnost alternativního úvazku jim naopak umožňuje věnovat dostatečný čas jak práci, tak i rodině, a snížit tak i finanční náklady.

Chcete zaměstnat odborníky? Musíte se přizpůsobit!

Pokud chcete coby zaměstnavatelé zaměstnat do svých řad kvalifikované pracovníky či jiné zkušené profesionály, budete pro to muset něco udělat.

Týká se to nejen zaměstnaných maminek, ale i starších, zato zkušenějších pracovníků, nebo odborníků, kteří preferují zkrácený pracovní týden. Tito lidé vědí, co mohou dané firmě nabídnout, a proto si mohou diktovat podmínky. Pokud jim nenabídnete vy, co chtějí, obrátí se na jinou společnost, kde jim vyhoví.

Problém se skrývá v české legislativě…

Možná by firmy nebyly proti alternativním úvazkům tak zaujatí, kdyby měly naše zákonodárce na své straně. Bohužel podpora ze strany státu zde chybí. Nejvíce by se společnostem a podnikatelům hodily daňové úlevy formou odpočtu. Ale dosud se až na konkrétní případy velkých změn nedočkaly. Nezbývá než čekat, co přinese budoucnost a nová vláda…

Fotografie publikována se svolením franky242/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,