Pozor! Důchod nemusí dostat každý!

důchod

Víte, že se Vám může stát, že nedostanete po letech dřiny a práce důchod? A netýká se to jenom pár lidí, ale postihne to desítky tisíc občanů!

Nárok na starobní důchod vzniká pouze na základě dvou podmínek:

  • dosažení důchodového věku;
  • hrazení sociálního pojištění po dobu min. 35 let.

Problémem je, že o této skutečnosti Česká správa sociálního zabezpečení občany neinformuje, a tak mohou být nepříjemně překvapeni jak z výše jejich penze, nebo v horším případě žádného příspěvku na stáří.

Kde je problém?

Ještě v nedávné době šli lidé do důchodu po odpracovaných 40 letech práce,  většinou ještě z dob komunistického Československa. Dnes ale často lidé svou kariéru přerušují pobyty v zahraničí za účelem studia či prodloužením rodičovské dovolené, způsobené zejména nedostečným počtem mateřských školek, které nemohou umístit všechny děti, a tak s nimi rodiče musí déle zůstat doma.

Na první podmínku, tedy dosažení důchodového věku, se ale nespoléhejte. Odpracovat si své, jak se říká, musí každý. V opačném případě se Vám odchod do důchodu posune až 5 let oproti běžnému věku odchodu do důchodu a zároveň musí mít opracováno minimálně 20 let. Studie ukázaly, že se tento problém bude týkat nejvíce žen.

Jak se tomu vyhnout?

Pokud se Vám stane, že budete dlouho nezaměstnaný či plánujete dlouhodobě odcestovat do zahraničí, můžete se účastnit dobrovolně na sociálním pojištění a přispívat měsíčně 1.817,- Kč po dobu 15 let. Tak můžete nastřádat potřebnou dobu pojištění.

Fotografie publikována se svolením photostock/FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,