Povinné e-daně – co nás čeká?

daně

Od roku 2015 dochází k průlomové změně z hlediska podávání daňového přiznání. Každý, kdo si dosud zřídil nebo zřídí datovou schránku, bude muset s finančním úřadem komunikovat výhradně elektronicky, celkem to postihne více než půl milionu společností v ČR!

Česká republika, resp. státní správa, chce jít tzv. s dobou, a proto hodlá modernizovat některé procesy s pomocí digitálních technologií včetně podávání daňových přiznání. Všechny firmy, životnostníci i fyzické osoby tak budou moci s finančními úřady komunikovat výhradně elektronicky. Týkat se to bude řádného i dodatečného daňového přiznání, registrací či žádostí o změnu údajů v registraci.

Datovou schránku přitom v současnosti využívá nepatrná část všech, kteří ji mají zaregistrovanou.

První posun v digitalizaci jsme mohli zaznamenat již na začátku letošního roku, kdy bylo zavedeno povinné vykazování DPH elektronickou formou. Firmy se s touto povinností ale velmi dobře sžily.

Nedodržení povinností se může značně prodražit

Vláda rovněž plánuje i novelu daňového zákona, kde hodlá zvýšit pokuty za nedodání dokumentů potřebných k daňovému přiznání, a to až desetinásobně. Rovněž plánuje zavést finanční sankce i za nesplnění oznamovací či evidenční povinnosti a právě za nedodržení povinné elektronické formy podání o maximální výši půl milionů korun.

Komu se povinnost vyhne?

Jelikož se povinnost mít vlastní datovou schránku vztahuje pouze na firmy, nikoliv na živnostníky, podařilo se jim formou protestů prosadit, aby se povinnost podání daňových přiznání na ně nevztahovala. V roce 2015 tedy budou moci podat daňové přiznání ještě klasickou „papírovou“ formou.

Vliv na to rozhodnutí měl nejen zanedbatelný podíl živnostníků, kteří si založili datovou schránkou, ale i naopak vysoké procento těchto pracujících, kteří k podnikání nevyužívají moderní technologie a pro které by tato povinnost byla značně problematická, a to jak z hlediska administrativní zátěže, tak i finanční (nákup počítačové techniky apod.).

Fotografie publikována se svolením Grant Cochrane/FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,