Pokud nemáte na splácení dluhů, vyhlaste osobní bankrot

osobní bankrot

Jestliže Vaše celková výše všech dluhů dosáhla „kosmických“ rozměrů a není ve Vašich možnostech je nadále splácet, můžete se jich zbavit vyhlášením osobního bankrotu. Většinou se do tohoto problému dostávají občané, kteří postupně kryli jeden dluh druhým. A to jednak půjčkami z bankovního i nebankovního sektoru. Vyhlášení osobního bankrotu představuje pro zadlužené občany jakousi naději, že budou moci opět volně dýchat. Tato možnost oddlužení podléhá přísné kontrole a musí být schválena soudem. Ne všechny návrhy se však setkají s povolením.

Nabízí se dvě různé možnosti osobního bankrotu:

  • Prodej veškerého majetku;
  • Pět let života na „životním minimu“.

Mnohem častěji využívaná je spíše ta druhá varianta. Protože dlužníkovi zpravidla nezbyl již žádný majetek. Tato forma oddlužení tak představuje pro zadluženého člověka nový start do života. Pokud během celého procesu splní dlužník všechny stanovené povinnosti, které určuje insolvenční správce, pak je soudem osvobozen od placení pohledávek, které jsou zahrnuty do oddlužení v takovém měřítku, ve kterém nebyly uspokojeny. Když věřitelé dostanou méně než 30 % svých pohledávek, musí být prokázáno, že tak nebylo učiněno v důsledku úmyslného zavinění dlužníka. Tento způsob oddlužení jde provést u každého jednotlivého občana pouze 1x během života.

Vyhlásit bankrot je doslova „očistec“

Celých dlouhých pět let zůstává dlužníkovi z jeho výplaty pouze nezabavitelné minimum. Celou dobu je dlužník povinen pracovat a nesmí se úmyslně vyhýbat práci. V jiném případě mu hrozí konkurz. Na dlužníka čeká pět velmi krušných let, ale s vidinou, že při dodržení všech zákonných podmínek může po dokončení „očistce“ začít znovu a s čistým štítem. I pro věřitele to má své výhody. Osobním bankrotem dlužníka získává šanci, jak získat alespoň část z dlužné částky. Zbavit se tak dlužník může všech nezajištěných závazků. Ale hypotéky, leasingu a jiných zajištěných dluhů se osobním bankrotem zbavit nedá!

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,