Pojištění domácnosti – nutnost nebo zbytečně vyhozené peníze?

ID-100174463

Nejen výkyvy počasí, ale i činnosti spojené s běžným provozem domácnosti, přináší určitá rizika, která Vám jako vlastníkům nemovitostí mohou způsobit noční můry. Kvalitní pojištění domácnosti sice neochrání Váš majetek před vznikem škod v důsledku živelné události či vloupání, ale může Vám pomoci eliminovat a nahradit Vaše finanční ztráty, které z takové situace plynou. Stojí ale taková investice opravdu za to? Podívejme se nejprve, co vše takové pojištění domácnosti zahrnuje a před čím nás může ochránit.

Pojištění domácnosti zahrnuje téměř všechny věci, které tvoří vybavení domácnosti, a to od šperků a drobností osobní potřeby, přes nábytek až po elektroniku, spotřebiče, oblečení, obuv a dokonce i umělecké předměty, jiné cennosti nebo peníze.

Naopak do tohoto pojištění nespadají předměty, které jsou určené k výdělečné činnosti, například motorová vozidla, lodě či letadla, nebo v případě, že pronajímáte byt či dům, majetek podnájemníků. Ti si musí pojistit v takovém případě vlastní domácnost.

Jako součást pojištění domácnosti nabízí mnohé pojišťovny možnost připojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě. Toto pojištění se Vám vyplatí, pokud máte například malé děti či nezbedného domácího mazlíčka. Vztahuje se totiž na škody způsobené při rekreačních sportech, vedení domácnosti a dalších činnostech v běžném občanském životě. Pokud například Vaše dítko rozbije při hraní okno u sousedů nebo nějaký křehký předmět v obchodě, nemusíte si dělat starosti s proplácením škody.

Takové pojištění domácnosti Vám ušetří nejen Vaši peněženku, ale i starosti s odklízením škod apod. Zabouchli jste si někdy klíče u domu? Vzpomínáte si, co vše jste museli v takové situaci dělat? Jako pojištěnému Vám nyní bude stačit vytočit číslo asistenční služby, jejíž služby mnohé pojišťovny zajišťují zdarma, kde Vám objednají co nejrychleji zámečníka. Starosti Vám může ušetřit i například v případě, že Vás vytopí soused, nejen, že Vám objedná vhodné opraváře, kteří se budou snažit co nejdřívě odstranit škody, ale v případě škod omezujících pobyt v bytě Vám mohou domluvit i náhradní ubytování.

Pozor ale na to, u jaké pojišťovny a v jakém rozsahu si pojištění sjednáte. Pokud je Vaším hlavním kritériem výše pojistného, měli byste radši na pojištění zapomenout. Čím levnější typ pojištění si zvolíte, tím musíte logicky čekat i menší rozsah krytí, více výluk z pojištění, nižší výplatu pojistného plnění apod. Samozřejmě to neznamená, že si musíte jít sjednat hned ten nejdražší produkt na trhu!

Před samotným sjednáním pojištění si ale raději udělejte průzkum nabídek jednotlivých pojištoven a důkladně si pročtěte všeobecné pojistné podmínky. Velmi dobrou pomůckou jsou na internetu tzv. srovnávače pojištění, kde si můžete názorně porovnat rozsahy a ceny pojistných produktů, aniž by Vás někdo nepřímo tlačil a lákal marketingovými triky do jedného z nich. Pokud si chcete nechat poradit, co by mělo být součástí pojištění a co je zbytečná investice, zvolte nezávislé poradce makléřských společností, které nabízí produkty více společností a tedy Vám mohou pomoci se objektivně rozhodnout, co by bylo pro Vás nejpřijatelnější.

Dokud se člověku nestane nějaká pojistná událost, například vloupání do bytu, nebo spadlý strom na střechu domu, pořád si říká, že je lepší způsob, jak investovat peníze. Je jasné, že je jednodušší si říci: „Jaká je pravděpodobnost, že blesk uhodí do stejného místa dvakrát? Asi taková, jako že mě vykradou na vesnici s pět a půl obyvateli…“. Ale nikdy nevíte, kdy takový den může nastat, a proto dle mého názoru je lepší investovat „pár stovek“ do pojištění, než pak hořce plakat nad škodou.

Fotografie publikována se svolením Vichaya Kiatying-Angsulee/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,