Platba za pomoci mobilu – hudba budoucnosti nebo blízká realita?

mobil

Už se vám někdy stalo, že jste šli do restauraci na večeři a když došlo na placení, neměli jste u sebe ani hotovost ani platební kartu? Vypadá to, že se budete moci v blízké budoucnosti této trapné situace vyvarovat. Stačí mít v takovou chvíli u sebe mobilní telefon.

Platba mobilem v Čechách?

Karetní společnosti Visa a MasterCard v současnosti vyvíjí nový platební systém, díky kterému budete moci platit prostřednictvím mobilního telefonu, tzv. Near Filed Communication metodou. Tento záměr se zdá atraktivní i bankám a zvláště pak operátorům, kteří pomáhají rozšiřovat bezkontaktní terminály mezi obchodníky.

Komerční banka v tomto směru podnikla kroky již v roce 2012, kdy otevřela speciální terminály pro bezkontaktní formu placení. Nyní jich v provozu vlastní více než 3 000. Abyste ale mohli použít telefon jako formu úhrady vašich výdajů, musíte být vybaveni speciální SIM kartou s technologií NFC a k tomu i odpovídající platební terminál.

Dalším finančním domem, který oznámil rozšíření svých služeb, je GE Money Bank. Od začátku roku 2013 nabízí platební karty v telefonu všem klientům bez omezení.

Jaký je princip platby mobilním telefonem?

Princip platby mobilním telefonem je jednoduchý. Stačí přiložit telefon vybavený výše zmíněnou SIM kartou s NFC technologií ke speciálnímu terminálu a do částky výše 500,- Kč není stejně jako u běžné platební karty zadávat PIN. Přehledný soupis plateb pak naleznete v mobilní aplikaci.

Tuto speciální SIM kartu ale podporují pouze chytré telefony. Majitelé starších modelů si tedy před záměrem hradit si účty telefonem budou muset zainvestovat i do nového telefonu. Rovněž musíte pro bezproblémové fungování propojit mobilní aplikace s účtem ve vaší bance. A zde rovněž může vyvstat problém, protože ne každá banka může spolupracovat s vaším operátorem.

Jak to bude vypadat v budoucnu?

Platby mobilním telefonem se v blízké budoucnosti budou týkat prakticky všech možných plateb a budou denně běžně využívány, jako jsou dosud využívány platby bezkontaktními platebními kartami. Alespoň to tak předvídají představitelé mobilních a telekomunikačních společností. Rovněž se čeká, že již nebude záležet, v jaké bance máte účet či jakého mobilního operátora užíváte. A to vše díky společnostem Visa a MasterCard, díky kterým od listopadu letošního roku zadáte číslo platební karty a budete moci telefonem pohodlně zaplatit. První fáze proměny chytrých telefonů v „platební prostředky“ se uskuteční formou QR kódů, příští rok se pak promění v bezkontaktní kartu.

Fotografie publikována se souhlasem Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,