Plánujete koupi bazénu? Neotálejte, než se prodraží!

bazén

Pokud Vás zlákaly podzimní slevy k nákupu bazénů, měli byste tuto šanci využít, dokud je to pro vás výhodné. Evropská Unie totiž připravuje normu, podle které se zvýší technická a bezpečnostní kritéria pro výrobu bazénu a tedy i jejich pořizovací cena.

V České republice se každoročně zvyšuje počet lidí, kteří si pořídí na zahradu soukromý bazén. V současné době se ČR nachází s celkovým počtem asi 200 tisíc majitelů soukromých bazénů na 3. místě v počtu bazénů na obyvatele, před námi jsou již jen Francouzi a Španělé.

Co nová norma přinese?

Evropská komise chce touto normou zvýšit bezpečnostní prvky soukromých bazénů, zejména pak možnosti vstupu do bazénů, jako jsou žebříky a schodiště, použité materiály pro výrobu, elektroinstalace, sací prvky, filtrační systém či pravidla pro chemickou úpravu vody.

Tato pravidla se naštěstí vztahují pouze na nové bazény, takže to neznamená, že stávající majitelé bazénů budou muset kupovat nové, které splní uvedené parametry.

Kromě zpřísněných parametrů pro výrobu bazénů se dále zaměřila i na pravidla pro bezpečnou stavbu a následný provoz. Nyní již nebude tak snadné si postavit bazén, kde se vám zamane, spíše se bude podobat stavbě domu, alespoň z hlediska vyřizování stavebního povolení apod.

Norma sice nebude mít přikazující charakter, ale spíše formu doporučení. Pokud však budete tuto normu ignorovat, v případě pojistné události vám pojišťovna po zjištění nedodržení bezpečnostních zásad nemusí vyplatit nic.

Jak je to v současné době v ČR?

V současné době se v ČR soukromí majitelé nemusí žádnými normami řídit. Česká norma se vztahuje pouze na veřejné bazény a koupaliště, která platí od roku 2010 a má rovněž pouze doporučující a informativní charakter pro zajištění bezpečnosti při provozu. To znamená, že provoz vašeho bazénu je pouze a jen na vás a nikdo vám nemůže nařizovat, zdali čistit vodu chlorem a jaká filtrační zařízení používat. Tedy alespoň zatím.

Evropská norma má vyjít v platnost v příštím roce a Česko bude mít poté půlroční lhůtu, aby tuto normu implementovalo a akceptovalo.

Fotografie publikována se svolením twobee/FreeDigitalPhotos.net.

Korektura: Jana


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,