Nové sazby DPH – šance na lepší zítřky?

daně

Před několika dny představilo Ministerstvo financí nové plány týkající se změny sazeb DPH. Nejvýraznější a klíčovou změnou je idea zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty, která se má vztahovat na léky, knihy a dětskou výživu. Bude to pro občany ČR znamenat pozitivní změny?

Jak je to v současnosti?

V současné době jsou sazby DPH ve výši 15 % a 21 %. V rámci tzv. konvergenčního programu, který představil Andrej Babiš, ministr financí, se počítá od roku 2016 se zavedením nejnižší sazby DPH ve výši 10 %, která se bude vztahovat na právě výše zmíněné léky, dětské pleny a výživu či tiskoviny, dále snížením dosavadní sazby na 14 % na potraviny, teplo, vodu a dopravu a rovněž snížení i poslední sazby na 20 %, která se vztahuje na vše ostatní.

Změny do budoucna?

Babiš rovněž prohlásil, že by nemělo v následujících letech dojít k nárůstu daně z příjmu fyzických osob. Naopak chce zrušit tzv. solidární přirážku (=speciální daň pro bohaté podnikatele a zaměstnance) a nahradit ji druhou sazbou daně z příjmu, která by se počítala nikoliv ze superhrubé mzdy, jako tomu bylo dosud, ale z hrubé mzdy.

Premiér Bohuslav Sobotka k tomu uvedl, že pokud nedojde k nějakému výraznému zdržení pro projednávání návrhu, některé změny by se mohly projevit již v příštím roce (týká se to hlavně léků a dětských plen).

Ke schválení tohoto konvergenčního programu nicméně zatím nedošlo a jistě bude procházet v průběhu jednání vlády ještě několika úpravám a aktualizacím. Již nyní ale můžeme říci, že to pro občany ČR alespoň neznamená zhoršení životní úrovně, ale osobám s nižšími příjmy by to mohlo pomoci.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,