Nezaměstnanost nejvyšší za posledních několik let, přesto v EU jedna z nejnižších!

nezaměstnanost

Finanční krize se podepsala na všem. Zejména pak na zaměstnání, respektive na počtu nezaměstnaných lidí. V současné době je V České republice zhruba 630.000 osob bez práce, což činí cca 8,6 % (údaje k 1.1.2014)! Ekonomika se sice pomalu vzpamatovává z finančního šoku, ale její tendence není tak výrazná, aby se promítla i do zaměstnanosti.

Kdo nebo co za to může?

Jedním z hlavních příčin jsou sezónní práce,  které bývají po dobu zimních měsíců pozastavovány z důvodu nepříznivých přírodních vlivů, týká se to zejména lesnictví, stavebnictví či zemědělství. I když k nám letos byla zima přívětivější a byla velmi teplá na zdejší poměry, na počet pracovních míst to vliv nemělo.

Dalším důvodem vzrůstu počtu nezaměstnaných mají na svědomí ukončené pracovní smlouvy na dobu určitou, které se vzhledem k finanční situaci jednotlivých firem stávají čím dál atraktivnější, ale pouze z pohledu zaměstnavatelů.

Mírný pokles nezaměstnanosti se očekává v nynějších měsících a zvláště s nástupem léta. Již nyní se k březnu míra nezaměstnanosti snížila ke 8,3 %, ale stále zůstává poměrně hrozivé číslo.

Přesto na tom údajně nejsme tak špatně…

Vzhledem k hrozivému číslu je těžko pochopitelné, že se přesto řadíme mezi ekonomiky s nejnižší nezaměstnaností v EU. Podla dat EUROSTAT jsme dokonce na šestém místě! Před námi jsou na tom lépe pouze Rakousko, Německo, Lucembursko, Malta a Nizozemí.

Naopak nejhorší míru nezaměstnanosti zaznamenalo Španělsko, sousedé ze Slovenska jsou šestí odzadu.

EUROSTAT dále uvádí, že v České republice je na tom s nezaměstnaností nejlépe tradičně Praha, kde je nezaměstnaných pouze cca 3 % lidí, nejvyšší nezaměstnanost pak vykazuje Moravskoslezský kraj s 9,9 %.

Jak efektivně snížit nezaměstnanost?

Snížit nezaměstnanost by si určitě přál každý z nás. A teoretických návodů a doporučení je spousty, ale v praxi jsou mnohdy hůře proveditelné. Dá se říci, že členství v Evropské unii nám sice něco dalo, ale o hodně věcí nás rovněž obralo. Evropská byrokracie spočívající v nespočtu nařízení a pravidel snižuje konkurenceschopnost firem a zvyšuje výrobní a provozní náklady.

Nesmyslný systém kvót na mléko, cukr, víno a další produkty, ve kterých Česká republika vynikala, zabránil rozvoji jednotlivých odvětví a místo, aby do státní kasy přišly další příjmy z vývozu, utrácíme za dovoz nekvalitních produktů ze sousedních zemí.

Dalším kámenem úrazu, který je třeba odstranit, byť to může vyvolat vlnu odporu, je štědrý sociální systém, který je v ČR ukotven již od dob Československa. Řada lidí je spokojena s výší sociálních dávek, a nemají tak motivaci hledat si práci, aby měli lepší životní úroveň a zajištění. V podstatě se dá říci, že tento systém zneužívají.

V neposlední řadě je třeba i zmínit vysoké odvody firem na zaměstnance státu. Ačkoliv každý měsíc dostáváme na výplatní pásce pořád tu samou částku, ve skutečnosti stojíme našeho zaměstnavatele více. Pokud by byly odvody za zaměstnance sníženy nebo úplně zrušeny, mohly by tak firmy zaměstnat více pracovních sil, nebo zvýšit platy stávajícím zaměstnancům.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,