Neotálejte s koupí nemovitostí. Ceny bytů stoupají!

bydlení

Plánujete koupi bytu či jiné nemovitosti? Již neotálejte, úrokové sazby hypoték stagnují a ceny bytů začínají pozvolna stoupat!

Průměrné ceny hypoték přestaly v květnu klesat, což se projevilo i na samotných cenách bytů. Ty jsou již nyní zhruba o 40 tisíc korun dražší než v minulém měsíci. Podle údajů inzertních serverů průměrné ceny bytů postupně stoupají již od začátku roku. Nejvíce pak rostou vzhledem k poptávce ceny bytů o rozloze 1+1 a 3+1, naopak dvoupokojové byty zlevňují. Je to ovlivněno zejména tím, že o zmíněné proporce bytů mají zájem nejen budoucí rezidenti, ale i investoři, kterým pro uchování hodnoty jejich kapitálu stačí investice do nemovitosti menšího charakteru. Naopak mladé rodiny raději zakoupí vícepokojový byt s ohledem na pohodlí a komfort bydlení pro rodiče i děti s tím, že tomu uzpůsobí i délku splácení.

Index dostupnosti bydlení narůstá…

Spolu s nárůstem cen bytů roste i tzv. index dostupnosti bydlení. Ten vyjadřuje, jak velkou část průměrného čistého výdělku pohltí právě splátka hypotéky. V květnu tento index stoupl o 0,6 % na 30,1 %. Nejvíce pak zaplatí obyvatelé Prahy, kde se splátka hypotéky rovná i více než polovině průměrného čistého příjmu (přesně 64 %). Naopak, nejméně zatíženi jsou obyvatelé kraje Vysočina, Moravskoslezského či Ústeckého kraje, kde se rovná tento index pouze cca 20 %.

Výhled do budoucna

I když se snižování úrokových sazeb zastavilo a průměrné ceny bytů se oproti loňskému roku pohybují již zhruba o půl milionů korun výše, v porovnání například s rokem 2009 jsou hodnoty pro kupující stále více než příznivé. Tehdy se hodnota úrokových sazeb pohybovala na hranici 5,5 %, což ve výsledku domácnosti zatížilo daleko více než nyní.

Některé zdroje uvádějí, že banky dokonce předpokládají vzhledem k oživující se ekonomice a snižování nezaměstnanosti další potencionální snižování úrokových sazeb na podzim letošního roku. Chtějí tak maximálně oslovit klienty k nákupu nemovitostí a využití jejich financování nabízenými produkty. Tyto informace však nejsou ověřené ani oficiálně potvrzené.

Fotografie publikována se svolením  Danilo Rizzuti / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,