Nejbizarnější bankovní poplatky, které se již podařilo vymýtit?

dluh

Každý měsíc to vidíme na výpisu z účtu. Jak nám po drobných částkách mizí z účtu jedna cifra za druhou, které ale mnohdy dokážou dát v celkovém součtu velmi nepříjemnou sumu. O různých absurdních bankovních poplatcích bylo napsáno mnoho článků a bylo to i mnohokrát probíráno v televizních novinách. Které z nich už ale banky zrušily, aby utišily rozhořčené klienty?

1. Poplatek za změnu PINu

Jak je vidět, činnost médií a přítomnost nových konkurenčních finančních domů donutila alespoň některé banky změnit své ceníky a zrušit některé bizarní poplatky. Jedním z nich je i poplatek za změnu PINu. Dosud jsme například museli u České spořitelny platit poplatek za změnu na debetní kartě ve výši 50,- Kč.

2. Poplatek za odemknutí/zamknutí karty přes internetové bankovnictví

Dalším zbytečným poplatkem je poplatek za odemknutí/zamknutí karty přes internetové bankovnictví. Ten nás stál do nynějška 6,- Kč.

3. Poplatek za vedení úvěrových účtů

Asi nejvíce médii propíraným a rozporuplným poplatkem je poplatek za vedení úvěrového účtu nebo hypoték. Sice ústavní soud nedal klientům za pravdu, aby jim byly tyto poplatky vráceny, nicméně, některé banky se samy rozhodly upustit od tohoto poplatku, například Komerční banka. Díky tomu, že jsou v současnosti na trhu velmi nízké úrokové sazby, mají klienti v tomto další důvod, proč změnit poskytovatele úvěru a přejít ke konkurenci, což tyto banky děsí.

4. Poplatek za poskytnutí úvěru

U úvěrů ještě chvíli zůstaneme, bankám dosud evidentně nestačilo tahat z lidí peníze díky úrokům, poplatkům za vedení úvěrového účtu apod. Ještě si přidaly tento poplatek za zprostředkování úvěru. Přitom by nám měli de facto děkovat za to, že jsme se vybrali produkt právě u nich. Asi jim to došlo!

5. Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky

Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky byl vyhlášen vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2007. Bohužel ale ani taková medializace, jako byla tato, nepřesvědčila všechny banky od tohoto poplatku upustit. Nicméně alespoň některé z nich, jako je Air Bank, ČSOB, Era/Poštovní spořitelna či KB to udělaly. Naopak Česká spořitelna si zůstala jako jedna z mála stát za svým, pokud se celkově podíváte na její sazebník poplatků, dá se říci, že vede pomyslný žebříček absurdit, jenže pořád zůstává díky své reputaci a historii jednou z nejvyužívanějších bankovních domů v ČR.

A kdo je vítězem ankety o „nejabsurdnější“ bankovní poplatek roku 2013?

Letos populace rozhodla, že se nejabsurdnějším bankovním poplatkem roku 2013 stal poplatek za výpis z účtu zasílaný elektronickou formou. Jak uvedla společnost SANEP, rozhodlo o tom 21,1 % dotázaných. Na druhém místě se umístil již výše zmíněný poplatek za vedení úvěrového, hypotečního účtu s 10,7 % a na třetím místě pak poplatek za neuskutečněnou platbu (např. nepřijatý příkaz přes sběrný box) se 7,1 %.

Je až k pláči, když vidíme, na co všechno banky nepřijdou a co si na své klienty nevymyslí, že? Kdoví, třeba je další medializace této problematiky donutí od těchto neobvyklých zdrojů příjmů upustit.

Fotografie publikována se svolením renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,