Nehrozí vám zrušení firmy, pokuta, nebo zneplatnění valné hromady?

sok2

Stále ještě asi tři pětiny akciových společností a družstev nesplnily povinnost zřídit podle zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích (ZOK) internetové stránky. Z 25 300 aktivních akciových společností to je asi 15 tisíc firem. Na internetu je přitom jejich povinností uveřejňovat dokumenty, jakými jsou například účetní závěrka a pozvánka na valnou hromadu. Musí zveřejňovat i informace o příslušnosti ke koncernu, zprávu o finanční asistenci, vysvětlení pro akcionáře nebo v případě družstva pozvánku na členskou schůzi.

Pozvánka na valnou hromadu povinně na internetu

Změna dosavadní praxe je hlavně ve způsobu svolávání valné hromady akciových společností. Od ledna 2014 mají všechny typy akciových společností povinnost uveřejnit pozvánku na valnou hromadu na internetových stránkách. Na internetu musí být nejméně 30 dní před jejím konáním. Tento způsob uveřejnění je kogentní a společnosti jej nemohou ve svých stanovách vyloučit. Nemohou ani určit jiný výhradní způsob svolávání valné hromady. Pro akciové společnosti je toto cesta výhodná i finančně. Nemají již povinnost publikovat sokpozvánku na valnou hromadu v Obchodním věstníku a v celostátním deníku. Odpadne jim tak platba desítek tisíc korun za inzerci v celostátních novinách. V Obchodním věstníku se cena zveřejnění pohybovala kolem 2500 Kč.

Sankcí za nesplnění povinností je pokuta 100 000 Kč i zrušení společnosti

Dodržování povinností mají za úkol kontrolovat soudy. Kromě pořádkových pokut až do výše 100 000 Kč, mohou rozhodnout soudy o likvidaci společnosti. Stane se tak v případě, že společnost nesplní tuto povinnost opakovaně, nebo pokud může mít takové neplnění závažné důsledky pro třetí osoby. Navíc valná hromada společnosti nemusí být uznána soudem za platnou.

Jakou cestou se vydat při založení firemní webové stránky?

Zákon č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích přitom neurčuje jak má internetová stránka vypadat a zda musí být na samostatné doméně. Nedořešenou otázkou zůstává i způsob informování akcionářů či věřitelů, na které internetové stránce povinně uveřejňované informace o společnosti najdou.

Řešení pro společnosti může být přitom jednoduché. Pokud akciová společnost internetové stránky nemá, může si je založit velice jednoduše na specializovaném webu www.r-vh.cz. Jedná se o registr valných hromad. Jak jsme se dověděli, kdykoliv během 24 hodin může společnost vyplněním svého IČ založit na internetovém portálu svoje internetové stránky, které se automaticky založí na doméně třetího řádu. Systém si sám načte ostatní informace o společnosti, které může uživatel editovat. Během několika vteřin až minut může mít společnost svoje internetové stránky, na kterých zveřejní zákonem povinné informace. Společnost to vyjde přitom na zlomek ceny, které by dala za nové internetové stránky na vlastní doméně. Přitom pokud provedete změnu v zápisu do obchodního rejstříku, systém ji automaticky provede i na vašich stránkách na portálu registr valných hromad.

Změny a úpravy zákonů

Co je ovšem zásadní, že internetový portál Registr valných hromad je stále upravován podle aktuálních požadavků. Sleduje za své uživatele veškeré úpravy zákona a včas je informuje o povinnostech, které zákon v budoucnu stanoví a společnosti je musíte splnit. Neznalost zákona totiž stále neomlouvá a mohla by výrazně prodražit. I když podle sdělení obchodního rejstříku není zatím jasné, v jaké výši budou pokuty udělovány, je nebezpečí pro každou obchodní firmu příliš velké.


Comments
 1. Standa

  Tak nevím, další výdaje. To abychom tu stránku raděj udělali. Do teď jsme se obešli bez ní a fungovalo to, ale pokutu 100 000 dostat nechci :(

 2. Špaček

  Copak o to naše firma stránku má, ale že by se mi tam chtělo dávat účetní závěrku a podobně …. Koumal jsme to a možná si založím ještě jednu stránku, kam dám povinné údaje podle zákona. Nikde jsem nenašel, že by to muselo být na hlavní stránce. Nebo se pletu?

  • Kavalírka

   Na hlavní stránce být nemusí, ale musíte mít na stránkách alespoň záložku, třeba „sbírka listin“ a tam mít uvedené všechny potřebné listiny. a pozvánka na valnou hromadu by asi mohla být taky tam, ač osobně bych ji umístila na hlavní stránku, aby ji nikdo nepřehlédl. stejně je tam jen dočasně.

 3. Kavalírka

  Naše firma už registr valných hromad využila a musím uznat, že je to nejen geniální nápad, ale zároveň i jednoduchý systém, který zvládne ovládat i blbec. Žádné zbytečnosti, prostě paráda. A cenově lepší než jsem vůbec očekával. vřele doporučuji

 4. Milan

  Taky se mi do toho moc nechtělo, představa že celá republika se může dívat na to jak hospodaříme s penězmi, nic moc. Ale nakonec jsem stejně byl dotlačen okolnostmi ke zřízení stránek a opravdu díky za ten registr valných hromad. Bylo to hned a půl práci udělali za mne.

 5. Martin B.

  Ten registr je zajímavé řešení, proč zákazníkům na běžných stránkách vnucovat informace o hospodaření a jiných aktivitách. Hned jsme se rozhodli firmu zaregistrovat a využít službu, jen asi změníme design na nějaký jiný, aby ty stránky nebyly tak uniformní. :)

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,