Nákupy přes internet trhají rekordy, stejně tak i podíl podvodníků na nich!

nákup přes internet

Internet je již několik let běžnou součástí našeho života. Mnozí z nás si život bez něj ani nedokáží představit. Dokazuje to i míra nákupů přes internet. Vždyť dnes si můžete přes internet koupit i auto! Češi utratí v průměru až 50 miliard korun ročně za nákupy přes internet.

S narůstajícím počtem uskutečněných nákupů ale stoupá i podíl podvodníků, kteří vám po zaplacení objednávky zboží nedodají nebo vám pošlou nekvalitní či rozbité výrobky. Jak se proti tomu chránit? Lze se opřít o českou legislativu?

Alarmující počet poškozených zákazníků vyvolal obavy i české obchodní inspekce. Z jejich závěrečné zprávy za rok 2013 vyplývá, že při uskutečnění 1.296 kontrol jednotlivých e-shopů zjistili u 80 % porušení povinností, kromě formální nedostatků pak skoro polovina z nich užívala nekalé obchodní praktiky. ČOI v závěrečné zprávě uveřejnila nejčastěji zjištěná porušení:

  • téměř polovině (47,9 %) provozovatelů byla prokázána některá z nekalých obchodních praktik. Jednalo se zejména o neposkytnutí zákonem stanovených informací, případně o poskytnutí neúplných či jinak zavádějících údajů, ať již o prodávajícím, o podmínkách uzavření smlouvy, nebo o uplatnění práv ze smlouvy vyplývajících, tedy o základní informace související s uzavíranými spotřebitelskými smlouvami;
  • v rámci 55 kontrol se ČOI zaměřila i na nabídku a prodej padělků. Porušení zákona bylo přitom zjištěno v 38 případech;
  • zhruba 34,6 % případů se týkalo neposkytování řádných informací spotřebiteli o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění odpovědnosti za vady výrobků a služeb, včetně podmínek uplatnění rozporu s kupní smlouvou (o podmínkách reklamačního řízení);
  • dalším předmětem stížnosti spotřebitelů byly také problémy při uplatnění reklamace spotřebitelem (5,3 % případů);
  • ostatní porušení zákona o ochraně spotřebitele zákona drobnějšího charakteru (0,1-3,0 %).

Nový občanský zákoník se proto zaměřil na větší ochranu spotřebitelů. Nyní tak můžete uplatnit jednu z následujících ochranných opatření:

  • smlouvu můžete zrušit do 14 dnů – můžete tak učinit bez udání důvodu a provozoval e-shopu vás nemůže za to nijak postihnout (ať už srážkou z ceny či smluvní pokutou). Uvedená lhůta začíná zpravidla dnem doručení zboží.
  • neplaťte za nic, o čem jste nebyli informováni – pokud jste nebyli před uzavřením smlouvy informováni o ceně dopravy, balného, či jiných nákladech a poplatcích, nemusíte ji hradit. Rovněž se to týká povinnosti zaplacení zálohy.
  • pravidla odstoupení od smlouvy – pokud chcete odstoupit od smlouvy, můžete tak učinit stejným způsobem, jako jste uskutečnili samotnou objednávku, např. i formou elektronického formuláře, provozovatel e-shopu je povinen vám vrátit peníze včetně poštovného, ale jen do výše nejnižší jím nabízené dopravy a až poté, co obdrží vrácené zboží nebo informaci o tom, že jste mu ho zaslali zpět.

Pokud se chcete vyhnout případným problémům způsobeným neseriózními prodejci, můžete si na webových stránkách, jako je http://www.heureka.cz či http://www.zbozi.cz  ověřit reference o daném e-shopu a informovat se o případných stížnostech ostatních zákazníků.

Fotografie publikována se svolením Sura Nualpradid / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,