Musím platit dluhy svého manžela?

Dluhy

V České republice se před pár lety udál doslova boom v oblasti půjček. Půjčit si mohl prakticky kdokoliv na cokoliv a podmínky pro získání půjčky nebyly nepřekonatelné. Nyní přišel na řadu nový boom, a to je vymáhání pohledávek!

Být zadlužen se začalo považovat za běžnou záležitost. Auto na splátky, pračka na splátky, byt na hypotéku, dokonce dovolená uhrazena půjčkou z nebankovního sektoru a takto by se mohlo pokračovat dál. Může však nastat situace, že máte své závazky naprosto v pořádku a najednou se objeví nesplacený dluh vašeho manžela/ky. Vůbec nezáleží na tom, zda o jeho dluzích víte a souhlasíte s nimi. Bohatě postačí, že je smlouva stvrzena podpisem jednoho z manželů a dluží oba! Nepomůže ani předmanželská smlouva, která upravuje společné jmění manželů. Zde platí, že dluhy vašeho manžela, jsou i vašimi dluhy a nelze se jich nijak zbavit. V manželství každý z manželů odpovídá svým majetkem, tudíž i majetkem ve společném vlastnictví, za nezodpovědné chování toho druhého.

Dluhy vzniklé před manželstvím

Dluhy, které vznikly před manželstvím, jsou čistě problémem zadluženého člověka. Není možné uspokojovat věřitele z majetku druhého z manželů. Na úhradu je však možné použít majetek, který náleží do společného jmění manželů. Nový občanský zákoník však v tomto ohledu přitvrdil a nově od 1. ledna 2013 lze odstavit i účet nebo výplatu druhého z manželů. Protože příjmy obou manželů se považují za společné jmění. Z praxe to může znamenat, že exekutor vám nezabaví obrazy po babičce, ale může vám uvalit exekuci na plat. Na paměti mějte ještě další důležitou věc, a to, že dluh vznikl před sňatkem a že konkrétní majetek nepatří do společného jmění, musíte prokázat vy, nikoliv věřitel.

Předmanželská smlouva nepomůže

Dřív se tato situace řešila tak, že v případě, že jste o dluzích svého partnera věděli, mohli jste se chránit předmanželskou smlouvou, která vyloučila vznik společného jmění manželů. V tomto případě exekutor nesměl a neměl žádné právo blokovat plat ani účet druhého z manželů. Avšak nově je realita taková, že nový zákoník tuto smlouvu ignoruje a řeší situaci tak, jako kdyby nikdy smlouva sepsána nebyla. Možnosti, jak se uchránit, jsou nulové. Co však můžete učinit hned, jak zjistíte, že váš partner dluhy nesplácí, sdělit věřiteli, že s jeho dluhem nesouhlasíte. Sice to sem nepatří, ale není divu, že klesá počet uzavírání sňatku.

Dluhů se nelze zbavit ani rozvodem

Dluhů, které váš partner nadělal neuváženým jednáním, se nezbavíte ani po rozvodu. Pokud zadlužený partner nesplácí závazky, věřitel vyžaduje dlužnou částku po druhém partnerovi, přesto, že se již rozvedli. Může nastat i docela nepříjemná situace, kdy jednomu z partnerů zbude po rozvodu auto na splátky, které bude využívat, ale splácet ho budete vy.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,