Míra inflace stagnuje – hrozba stále trvá!

pokles cen

Jistě máme všichni v živé paměti razantní krok ze strany ČNB na podzim loňského roku, kdy provedla intervenci do měnového systému a oslabila korunu vůči zahraničním měnám, aby podpořila nákupní sílu a zvýšila míru inflace.

To se však bohužel nestalo. Český statistický úřad včera uveřejnil údaje o indexu spotřebitelských cen – inflaci k dubnu 2014. Nejen, že nedošlo k žádné změně oproti předchozímu měsíci, ale i meziroční vzrůst byl téměř zanedbatelný – o 0,1 %! Můžeme tedy s jistotou říci, že i přes zásahy ČNB inflace stále stagnuje.

Tyto hodnoty ovlivnilo zejména zvýšení cen v oblasti oděvů a obuvi vykompenzované naopak poklesem cen v oblasti potravin, alkoholických a nealkoholických nápojů či tabákových výrobků. Dá se říci, že zatímco ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, ceny služeb se o stejnou hodnotu, tedy 0,2 % zvýšily.

Na nevýrazný vzrůst indexu spotřebitelských cen měly rovněž vliv i ceny bydlení vlivem poklesu cen elektřiny a zemního plynu.

Jak jsou na tom okolní země?

Podle předběžných údajů Eurostatu činil meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 28 členských zemí EU zhruba 0,6 %. Nejvíce ceny vzrostly ve Velké Británii, kde došlo k vzestupu cen o 1,6 %, naopak naši sousedé ze Slovenska zaznamenaly dokonce pokles cen, a to o 0,2 %.

Co bude dál?

Pokud se v několika nejbližších měsících míra inflace nezačne zvyšovat, můžeme jenom očekávat pokračující intervenci ČNB v oblasti měnové politiky, tedy udržování hodnoty koruny pod hladinou 27,- Kč/1 EUR, kterou původně chtěla držet v rámci letošního roku, ale nyní se zvažuje prodloužení dohledu i do roku 2015. Vedení České národní banky rovněž nevylučuje možnost dalšího snížení hodnoty koruny.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,