Mimořádná daň pro živnostníky, s čím odbory přijdou příště?

poklad

Už je to takřka měsíc, co jsme se mohli ve sdělovacích prostředcích dozvědět výrok šéfa ASO (Asociace odborových svazů) Bohumíra Dufka, kde navrhoval zavedení minimální daně z příjmů pro všechny živnostníky. Mezi občany proto vzrůstají obavy, s čím přijdou odbory příště?!

Nejprve vás seznámíme s právními listinami, na které Asociace odborových svazů odkazuje při své činnosti. Jedná se zejména o Listinu základních práv a svobod, kde vyčleňuje odborová lidská práva a některá zaměstnanecká práva., dále pak jsou to právní dokumenty EU a zákoník práce. Nikde ale přitom nemůžeme najít jedinou zmínku o tom, že by její kompetence sahaly do soukromé sféry podnikatelů a živnostníků. Kde tedy berou právo na to omezovat práva a naopak zavádět povinnosti druhým, o jejichž zájmy se nestarají?

Argument, kterým se odbory brání, je údajný další příjem do státní kasy ve výši cca 10 miliard korun. Přitom si neuvědomují, že v České republice není ani zdaleka dostatečný počet živnostníků, kteří by takto zajistili extra příjem pro stát. I kdyby tomu tak bylo, polovina z nich by raději pověsila tzv. živnost na hřebík, než aby musela platit další výdaje měsíčně.

Není tomu navíc tak dlouho, co byly podnikatelům zrušeny daňové slevy na manželku a děti, což jim následně výrazně zvýšilo daňovou zátěž. Přitom rodinám zaměstnanců tyto slevy zůstaly a tak jsou v podstatě dosud ve značné výhodě.

Vzhledem k tomu, že současná vláda se veřejně zasazuje o tom, aby byli naopak malí a střední podnikatelé co nejvíce podporováni, a to jak formou různých dotací, či veřejných projektů v rámci EU, ministerstvo financí tento návrh zamítl. Ovšem podnikatelé, kteří vydělávají více než 2 miliony korun ročně, se od příštího roku budou muset smířit s tím, že jim budou omezeny výdajové paušály.Dá se tedy říci, že návrhy odborů přece jenom rozhýbaly zájem zákonodárců přilepšit státní kapsu o další příjmy ze soukromé sféry.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček tento postoj nicméně ocenil a naopak přirovnal návrhy pana Dufka k pohlavárům Korejské lidově demokratické republiky.

Odbory si při takových výrocích neuvědomují, že pokud dalšími výdaji donutí byť i jen desetinu živnostníků ukončit jejich činnost, přijdou spousta jejich zaměstnanců o práci, a to rozhodně nekoresponduje s jejich cíli.

Teď už se jen můžeme bát, co si vymyslí příště, aby nemuseli řešit problematiku jim bližší, tedy zaměstnanecké podmínky.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,