Luxusní dovolená? Ani omylem. Češi letos hledí na peníze!

dovolená

Konec školního roku je již za námi a začínají letní prázdniny. S tím jsou neodmyslitelně spojené i rodinné dovolené. A jaký je vlastně letos trend mezi letními dovolenými? Drahé pobyty v luxusních destinacích to rozhodně nejsou. Letos se Češi spíše soustředili na cenu a až poté na kvalitu.

Nejprve cena, poté kvalita

To, že by v letošním roce musela spousta Čechů sáhnout hodně hluboko do kapsy, aby mohli vyrazit na dovolenou do zahraničí, svědčí i čísla. Podle průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK, více než 35 % Čechů plánuje dovolenou pouze po tuzemsku a dokonce více než 26 % respondentů na žádnou dovolenou nepojede.

Naopak dovolenou v zahraničí i u nás plánuje strávit pouze 16 % tázaných. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že si všichni dotázaní stanovili přesný rozpočet, kolik by chtěli maximálně na dovolené utratit, a toho se chtějí držet.

Dovolená v zahraničí výrazně podražila

Důvodem, proč si mnoho lidí rozmyslelo, zdali vůbec vycestovat na dovolenou, či raději zvolilo trávit zasloužené volno v ČR, je výrazné zdražení ubytování, služeb i pohonných hmot v zahraničí. Oproti loňskému roku došlo ke zvýšení cen benzínu o 60 haléřů na litr, a to jen u nás. V zahraničí došlo ještě k rapidnějšímu nárůstu cen.

Rovněž i ceny ubytování a služeb nezůstaly pozadu. Řecko a Španělsko se oklepaly z největší krize a hodlají ztráty kompenzovat zvýšením cen za hotely, restaurace i turistické atrakce.

I proto se většina dotázaných, kteří přesto jedou do zahraničí, vydá do Chorvatska, Itálie či k našemu nejbližšímu sousedovi – na Slovensko, a to i z důvodu, že je sem možné vycestovat vlastním dopravním prostředkem či autobusovou dopravou a ušetřit náklady, které by museli jinak investovat do letecké dopravy.

Zkracuje se i délka dovolené

Češi nešetří nejen na kvalitě poskytovaných služeb, ale i na délce pobytu. Na dovolenou v tuzemsku si vyhrazují většinou 4 až 7 dní a na dovolenou v zahraničí jedou maximálně na 10 dní, tedy ne na 14, jako tomu bylo dosud.

Fotografie publikována se svolením stockimages/FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,