Kolik Češi průměrně utratí za nákupy?

nákupy

Myslíte si, že na naši zemi má finanční krize stále vliv? Mýlíte se! Ačkoliv se stále můžeme informovat o tom, jak je životní úroveň stále podprůměrná a všichni šetří, na útratách za nákup potravin se to rozhodně nepodepsalo!

Výsledek překvapil…

Dokazuje to průzkum, který provedla společnost STEM/MARK pro Home Credit. Podle výsledku průzkumu průměrně utrácí až čtyři z pěti domácností více než 1.700,- Kč za nákup. Každá druhá rodina pak nakupuje ve velkém pravidelně a zbývající třetina nepravidelně, nárazově. Týká se to nejvíce rodin s dětmi, svobodní a bezdětní nakupují spíše průběžně.

Co mají ale všichni společné, je nakupování ve slevách. Češi jsou národem šetřílků a milují slevy. Proto je v supermarketech tak plno pokaždé, když je nějaký artikl v akci. Ovšem, koho by také nelákala vidina ušetření několika desítek až stovek korun díky nákupu ve slevách?

Na druhou stranu ale často v našich nákupních košících končí i položky, které rozhodně na seznamu nemáme. Já osobně proto raději nakupuji s partnerem jednou týdně, právě z důvodu nakupování zbytečných položek navíc. Vždy si vytvoříme seznam a automaticky připočítáme cca 100 – 200,- Kč k naplánovanému nákupu navíc za potraviny a dobroty, které na seznamu nejsou.

Výsledek průzkumu mluví za vše:

  • 29 % lidí nakupuje průměrně za méně než 1.000,- Kč;
  • rovněž 29 % lidí nakupuje průměrně za 1.000 – 1.500,- Kč;
  • 24 % lidí utratí průměrně za nákup 1.500 – 2.000,- Kč;
  • 17 % vydá za nákup průměrně více jak 2.000,- Kč;
  • a zbylé 1 % neví, kolik průměrně utratí.

útraty

 Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi?

I když se může mnohým zdát, že se jedná o velkou útratu, v porovnání s některými evropskými zeměmi jsme na tom stále dobře. Například taková průměrná německá rodina je schopná za týdenní nákup utratit až 10.000,- Kč. Mezi hlavní položky patří pivo, džusy, mléčné výrobky nebo polotovary, jako je pizza.

V USA pak utratí za nákup průměrně necelých 7.000,- Kč, kde hodně investují kromě obvyklých položek do brambůrků, sladkostí, sladkých limonád nebo rovněž pizzy.

Žádný extrém není dobrý, jedním z nejskromnějších národů je pak napříkald Bhútán, kde si vystačí s týdenním nákupem za 100,- Kč. Kupují zde převážně rýži a zeleninu. O útratách samozřejmě hovoří celková ekonomická charakteristika daných zemí, proto nemůžeme porovnávat nákupy německé a bhútánské rodiny. Ale spoustu z nás to může donutit k zamyšlení, že i s málem se dá vystačit.

Fotografie publikována se svolením digitalart / FreeDigitalPhotos.net


Štítky: ,

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,