Jste na neschopence? Pozor na kontroly!

doktor

Onemocněli jste, postihl Vás úraz znemožňující Vám pracovat nebo Vám gynekolog nařídil rizikové těhotenství? Tak jako tak se mějte na pozoru! ČSSZ zvýšila počty kontrol na nemocné na neschopence!

V porovnání s rokem 2013…

ČSSZ navýšila oproti loňskému roku počet kontrol osob na neschopence o více než 10.000. Je to důsledek stále se zvyšujícího počtu lidí, kteří zneužívající nemocenských příspěvků a nedodržují léčebný režim. V loňském roce proběhlo celkem 146.025 kontrol, přičemž v 2.609 případech byla uskutečněno krácení nebo úplné zrušení nemocenské dávky.

Nejčastějšími důvody porušení byly:

  • nedodržení stanovené doby vycházek;
  • neoznačený zvonek u domu či jmenovka u bytu;
  • nepřítomnost v místě pobytu z důvodu zdržování se na jiné adrese;
  • práce související s údržbou bytu či zahrady.

Evidence nemocných 2013

Zdroj: http://www.cssz.cz

Od začátku roku bylo odhaleno již více než 700 osob!

Od začátku letošního roku pak proběhlo již 45.000 kontrol, které odhalilo 677 osob zneužívajících neschopenku. Vzhledem k počtu evidovaných nemocných byl tak kontrolován prakticky každý osmý na neschopence.

Co se týká jednotlivých krajů, největší pravděpodobnost kontroly byla zaznamenána v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde připadala kontrola na každého sedmého člověka, následována Karlovarským a Olomouckým krajem, kde byl kontrolován každý osmý člověk. Naopak nejmenší pravděpodobnost kontroly je tradičně v Praze, kde je zkontrolován každý 22. nemocný. Je to způsobeno zejména vysokým počtem obyvatel a tomu neodpovídajícím počtem kontrolujících pracovníků ČSSZ.

Stále více diskutovanějším tématem v této oblasti je omezení povolených vycházek i pro ženy na rizikovém těhotenství. Jelikož nejsou de facto nemocné, pouze jim povaha jejich zaměstnání nedovoluje pracovat s ohledem na riziko potratu nebo jiných zdravotních komplikací v těhotenství, je pro ně dá se říci utrpením být zavřené doma a moci vycházet ven pouze po dobu 6 hodin. Zvláště, když uvážíme, že zrovna ženy na rizikovém těhotenství nejsou na neschopence pouze několik dnů, ale zpravidla několika měsíců, ne-li dokonce celé těhotenství až do nástupu na mateřskou dovolenou. Můžeme tomu říkat nespravedlnost, ale bohužel toto pravidlo, které bylo zavedeno v rámci nového Zákona o nemocenském pojištění v roce 2012, stále neoblomně platí.

Kontrolu na Vás může provést i sám zaměstnavatel. Pokud při kontrole zjistí, že jeho zaměstnanec porušil léčebný režim, postih se následně řídí zákoníkem práce.

Co nového ještě přinesl rok 2014?

Kromě zvýšeného počtu kontrol ale přináší rok 2014 i další změny, které se nemocným mohou naopak líbit.

Dosud platilo, že, pokud jste nastoupili na neschopenku, zaměstnavatel Vám ji vyplácel po dobu prvních 21 dní, přičemž hradil pouze pracovní dny. Od Nového roku ale hradí pouze prvních 14 dní a pak tato povinnost přechází na ČSSZ, která, jak všichni víme, vyplácí peníze i za svátky a víkendy. Ve výsledku si pak polepšíte. Jediné, co se nemění, je, že první tři dny nemoci Vám neuhradí nikdo.

Tím ale výčet pozitiv skončil, negativní stránku dlouhodobého onemocnění zůstává dlouhá čekací doba na výplatu nemocenského. Ze zákona musíte od ČSSZ obdržet peníze do jednoho měsíce od odeslání podkladů. Z 90 % ale pracovníci zpracovávají tyto podklady do 10 dnů. Kámen úrazu tkví v tom, pokud si dává Váš zaměstnavatel načas s odesíláním tzv. „lístku na peníze“. V případě, že se Vám to stane a patříte mezi skupinu lidí, které trápí finanční situace a nemůžete si dovolit prodlevy s placením ať už hypotéky či jiných úvěrů, můžete se s daným zaměstnavatelem domluvit, že mu budete posílat kopie těchto lístků a originály budete zasílat rovnou na příslušné pracoviště ČSSZ ke zpracování.

Fotografie publikována se svolením hin255/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,