Jste majiteli anonymních akcií? Máte už je několik dnů na to přihlásit se k nim!

anonymita

Pokud se ke svým akciím nepřihlásíte do konce června a nevyměníte je za nové, kde již bude uvedeno Vaše jméno, zbude Vám v ruce jenom bezcenný cár papíru!

O zrušení anonymních akcií se rozhodlo již v loňském roce v rámci tažení proti korupci zákonem o zrušení anonymních akcií. Akcie na majitele, tedy akcie patřící tomu, kdo je měl zrovna v držení, byly dosud velmi oblíbené – skoro polovina akciových společností měla nezjistitelné majitele, což sice neznamená, že se nutně jedná o společnosti, které obchodují nekalým způsobem, ale jejich počet již byl zavádějící.

Co musí vlastníci s akciemi provést?

Jsou dvě možnosti, co můžete s anonymními akciemi provést:

  • buď si akcie můžete zaknihovat a navždy je uložit v bankovním trezoru, nebo
  • si můžete akcie změnit na konkrétní jméno.

Převod akcií na jméno

Pokud převedete akcie na majitele na akcie na jméno, převod jako takový je velmi jednoduchý, ale nevýhodou je skutečnost, že s akciemi na majitele nelze vykonávat do doby jejich transformace na akcie na jméno práva spojená s akciemi, tedy například převod, prodej a především nelze nárokovat dividendu.

Hlavní výhody jsou:

  • minimální časová a finanční náročnost transformace;

Hlavní nevýhody jsou:

  • ztráta anonymity před úřady i veřejností;
  • nevratnost akce;
  • ztráta možnost zcela volně bez omezení nakládat s majetkem – nutnost řídit se českým právním řádem.

Zaknihování akcií

Zaknihování spočívá ve skartaci anonymních akcií na majitele a vytvoření záznamu o vlastníkovi v Centrálním depozitáři. U této metody lze předpokládat, že k údajům bude mít přístup široká skupina osob a nebude nutný žádný specifický důvod (například soudní exekutoři).

Ale pokud se bojíte, že bez anonymních akcií nebude moci zakrýt vlastníky společnosti, nemusíte se strachovat. Je zde totiž možnost převodu do offshorových schránek či vložení akcií do svěřeneckého fondu. Za něj pak vystupuje jeho správce a majitel je skryt.

Fotografie publikována se svolením digitalart/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,