Jaký můžeme očekávat vývoj v ekonomice ČR ?

ekonomika

Máme za sebou první kvartál roku 2014 a s ním i první hospodářské výsledky České republiky. A jak si Česko polepšilo, resp. pohoršilo v ekonomice?

Ekonomika se stabilizuje

Začátek letošního roku zatím odpovídá předpokladům finančních analytiků – stabilizace ekonomiky, ale velmi pomalý růst. I to lze ale po dvou letech recese považovat za jistý úspěch. Podle údajů ČSÚ vzrostl HDP meziročně o 1,2 % ve 4. čtvrtletí 2013, což sice bylo způsobeno jednorázovými aktivitami, ale svou zásluhu na tom má i pozvolné oživování ekonomických aktivit. V letošním roce se pak očekává celkový nárůst zhruba o 1,7 %, přičemž k růstu ekonomiky by nejvíce měly přispět domácí poptávka (asi ze 2/3) a saldo zahraničního obchodu pouze z 1/3.

Důsledek intervence ČNB

Není to tak dlouho, co ČNB podnikla devizové intervence a rozdělila Českou republiku na dva tábory: příznivce a odpůrce. Nyní se začínají projevovat důsledky a vypadá to, že jsme přece jenom centrální bance křivdili. Pokud by výše zmíněnou intervencí nezasáhli do kurzu koruny, inflace, která je i přesto stále nízká (meziroční růst 1 %), by se propadla na nulovou úroveň a možná by došlo i k meziročního poklesu. Od slabší koruny se očekává, že výrazně zvýší nárůst exportu, který se projeví i lepšími ekonomickými výsledky v druhé polovině roku.

Míra nezaměstnanosti ale zůstává neměnná..

Největším problémem ekonomiky ČR ale zůstává vysoká míra nezaměstnanosti, která činí k 31.3.2014 už 8,3 %. Podle analytiků je úbytek pracovních míst způsoben především sezónními pracemi, které jsou v zimních měsících v útlumu (stavebnictví, zemědělství, lesnictví,…), ale rovněž i úspory firem, které vykázaly horší hospodářské výsledky oproti předchozím rokům, nebo společnosti, které upadly do konkurzu a insolvence. Nejvíce nezaměstnaných přibylo v okrese Jeseník (o 23 %) a Prachatice (o 14,3 %). Do evidence nezaměstnaných se přidali zejména ti, kterým skončili na konci loňského roku pracovní smlouvy uzavřené na dobu určitou nebo OSVČ, kteří ukončili své podnikání. Bohužel ani do budoucna se vyhlídky příliš lepšit nemají, statistiky nám jasně dokazují, že dokud meziročně nevzroste česká ekonomika o více než 3,5 %, nová pracovní místa nevzniknou.

Fotografie publikována se svolením Vlado / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,