Jaké dávky může čerpat matka samoživitelka?

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Ve většině případů zůstávají po rozvodu děti v péči matky. Rodinná finanční situace se tak rázem výrazně sníží. Matka samoživitelka se tak dostává do situace, kdy má nižší příjem než před rozvodem. Dotknout se státních dávek není přitom vůbec snadné. Kdy má matka samoživitelka nárok na dětské přídavky, příplatek na bydlení či dávky v hmotné nouzi?

Ne všechny maminky splňují zákonné podmínky pro přiznání státních dávek. Pokud má matka vyšší příjem, tak dávky nedostane. U výpočtu jednotlivých dávek se musí počítat s tím, že do rozhodného příjmu se započítává jak výdělek matky, tak alimenty placené otcem dítěte. Z praxe víme, že nejčastěji matka dosáhne na dětské přídavky a příspěvek na bydlení. Pokud matka pracuje, může u svého zaměstnavatele uplatnit daňové zvýhodnění na každé dítě ve výši 1.117,- Kč měsíčně. Je zapotřebí doložit mzdové účetní kopii rodného listu dítěte, a snížit tak daňovou povinnost. V okamžiku, kdy je vypočtená daň nižší než daňové zvýhodnění, má matka plný nárok na daňový bonus.

Dávky v hmotné nouzi

Matky samoživitelky, které jsou v tíživé životní situaci, mohou žádat o dávky v hmotné nouzi (příspěvek na bydlení a živobytí). Možnost získat dávku v hmotné nouzi není však vysoká. Výplata těchto dávek je v kompetenci obecních úřadů podle trvalé adresy žadatele.

Příspěvek na bydlení

Tento příspěvek je určen ke krytí nákladů rodinám či jednotlivcům s nízkým příjmem. Na příspěvek má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který má přihlášení k trvalému pobytu a jehož náklady nepřesahují 30% příjmu a jsou nižší než tzv. normativní náklady, které jsou stanovené zákonem. Příjem rodiny či jednotlivce se zkoumá za předchozí kalendářní čtvrtletí a počítá se do něj i přídavek na děti a rodičovský příspěvek. Do nákladů je zahrnuto nájemné, služby a energie.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography / FreeDigitalPhotos.net

Zdroj fotografie: http://www.dumfinanci.cz/


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,