Jak vyjít s penězi? Vytvořte si rodinný rozpočet

rozpocet

Vést si pravidelně rodinný rozpočet by mělo být naprostou prioritou bez ohledu na finanční situaci rodiny. Pouze tehdy, pokud máme přehled, můžeme spravovat rodinné finance. Mnohdy se na konci měsíce stává, že lidé přemýšlejí, za co vlastně tolik peněz utratili.

Vedením rodinného rozpočtu a důkladnou analýzou příjmů a výdajů zjistíte, kde je pomyslná díra v kapse. Dřív k takovému kroku stačil blok a tužka. Dnes si můžete zcela bezplatně stáhnout z internetu rodinný rozpočet v Excelu, kde máte přímo nadepsané kolonky. Zjistit, jak jsou na tom vaše rodinné finance, není tak složité. V jedné části budete uvádět všechny vaše příjmy: výplata, dětské přídavky, příspěvky na bydlení a všechny příchozí platby a do druhé části naopak vše, co odchází ven. Některé tabulky vše rovnou počítají a jiné jsou pouze k vedení evidence a na konci měsíce si musíte příjmy a výdaje spočítat sami. Doporučuje se vést si pravidelně a přehledně takovouto evidenci a po čase zjistíte, kde se dá ušetřit a kde vám zbytečně peníze protékají.

Než se rozhodnete pro vytvoření rodinného rozpočtu

Před samotným zahájením je dobré se pořádně motivovat a stanovit si cíle. Zkuste sami sobě odpovědět na několik strategických otázek. Zda chcete vlastní dům, byt, auto, peníze na stáří, mít rezervu pro nečekané situace, nebo sníte o cestě kolem světa. Rodinný rozpočet, jak sám název vypovídá, je skutečně záležitostí celé rodiny. V jiném případě mohou finanční problémy zapříčinit i rozpad partnerských vztahů. Díky dobře vedenému rozpočtu můžete najít pomyslné díry, kudy peníze protékají, a vytvořit si tak rezervu a zajistit klidný spánek.

Jak postupovat při evidenci rodinných financí

  • Sepište si všechny vaše měsíční příjmy;
  • Sepište si všechny vaše měsíční výdaje;
  • Vypočítejte si rozdíl mezi příjmy a výdaji;
  • Přehodnoťte a přizpůsobte výdaje – všechny výdaje si s rodinou v klidu znovu projděte;
  • Připravenému štěstí přeje – vytvořte si předem rozpočet na měsíc.

Fotografie publikována se svolením adamr Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,