Jak snížit nezaměstnanost v Česku? Pomocí investic!

investice

Ekonomika Česka roste nejrychleji od finanční krize na přelomu let 2008/09. Hrubý domácí produkt se od začátku roky zvýšil dokonce o téměř 3 % a předčil všechna očekávání, uvedl to tak Český statistický úřad. Komu můžeme za její oživení děkovat? Znamená to předzvěst i snížení nezaměstnanosti?

Velké díky můžeme věnovat hlavně zvýšení zahraniční i domácí poptávky, a to zejména ve zpracovatelském průmyslu v čele s výrobou dopravních prostředků, což značí stále rostoucí sílu zejména automobilového průmyslu. Rostla ale samozřejmě i další odvětví.

Jak snížit nezaměstnanost? Pomocí investic!

Oživení ekonomiky Česka je ale jedna věc, která by měla jít ruku v ruce i se snižováním nezaměstnanosti, resp. navyšováním pracovních míst. Nicméně v tomto ohledu zatím k výraznějšímu nárůstu nedošlo. Jak tomu tedy pomoci?

Investice zahraničních firem jsou jedinečnou příležitostí, jak vytvořit ony chybějící pracovní místa a zároveň i významný příjem do státního rozpočtu. Dokazuje to například plánovaná výstavba distribučního centra společnosti Amazon v Dobrovízi u Prahy, zaměstnat by tak mohl okolo 1.500 lidí.

Bohužel od podobné investice, ale v podobě skladových prostor, v Jihomoravském kraji sešlo. Měl zde být vytvořen zhruba stejný počet pracovních míst, ale kvůli nejednotnému postoji brněnského zastupitelstva si to americká společnost rozmyslela.

Další příležitost k získání práce představuje investice korejského výrobce pneumatik Nexen ve výši necelých 24 miliard korun. V Ústeckém kraji plánují postavit obří továrnu na výrobu pneumatik, ve které mohou zaměstnat až 1.000 lidí. Samozřejmě, že je hlavním cílem Ministerstva práce a sociálních věcí zaměstnat primárně občany ČR, až pak dát příležitost i zahraničním příslušníkům. Zahájení výroby se plánují ve výhledu následujících 4 let.

Po 66 letech se do České republiky rovněž vrací i švédský koncern SKF. Na Sokolovsku již investoval 300 milionů k přestavbě místní továrny a hodlá zaměstnat až na 500 zaměstnanců. Již nyní poskytl práci 350 lidem a v příštím roce je chce navýšit o dalších 150. Mezi jeho nejvýznamnější zákazníky patří například Volvo či Catterpillar či z tuzemských společností Škoda Auto.

Jak přilákat další společnosti?

To, že se česká ekonomika oživuje, je jistě velmi pozitivní signál pro zahraniční společnosti, aby investovaly do svých podniků právě zde. Obzvlášť, pokud jim tyto pozitivní informace potvrdí i světoznámé finanční instituce a organizace jako je Mezinárodní měnový fond či Evropská komise, která provádí pravidelný monitoring členských zemí.

Rovněž by tomu ale jistě napomohlo i zjednodušení legislativy a vytěsnění zbytečných byrokratických postupů, které mohou tyto investice zbrzdit, či jako v případě Amazonu, zcela zastavit.

Současná vláda si tyto kritéria zcela uvědomuje, ale otázkou zůstává, zdali s tím něco do budoucna udělají.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,