Jak prakticky snížit rodinné náklady

rodinné náklady

Určitě každá domácnost uvítá snížení výdajů za uplynulý měsíc. Velké množství domácnosti řeší snížení nákladů tím, že si něco odepře. Řada lidí také přestává s aktivitami, které mají rádi a tím se stávají více negativními. Existují však možnosti, kdy se nemusíme ve větší míře omezovat. Pro přesný přehled je prvním základním krokem sepsání si příjmu a výdajů. Tento krok by měla mít každá rodina nebo jedinec, aby pak nepřemýšlel zdlouhavě, za co vlastně utratil peníze.

Rezerva, která je nezbytná!

Je velké množství domácností, které nemají žádnou rezervu a žijí tak od výplaty k výplatě. Dobrý krok k rezervě je si z výplaty odložit aspoň část peněz. Není to nesplnitelný úkol, to poznáte sami. Ideální rezerva se udává v rozmezí 2-3 měsíčních platů. Pro domácnosti, které splácí velké množství půjček nebo hypotéku je to ideálně 6 měsíců. Rezerva pomáhá při nečekaných výdajích. Taktéž pomáhá při ztrátě zaměstnání fungovat, stejně jako když jste práci měli, dokud si nenajdete jinou.

Konkrétní typy na snížení nákladů

Prvním krokem při zapisování výdajů je si na konci měsíce spočítat kolik jsme utratili zbytečně. Rozumí se tím položky, které nutně nepotřebujeme a víme, že jsou zbytečně nad rámec. V případě, že kouříte a zkoušíte přestat, děláte dobře. Prospěje to jednak vašemu zdraví, ale také financím. Jednoduchým výpočtem je příklad: Krabička stojí v průměru 70,- Kč, denně vykouříte jednu. Za týden je to tak 490,- Kč, za měsíc 1960,- Kč. Za rok je to pak 23.520,- Kč. Pokud kouření omezíte, ušetříte rovněž, jen ne v takovém rozsahu. Dobrou volbou může být i elektronická cigareta. Zde je prvotní investice větší, ale pak už to váš rozpočet tolik nezatíží.

Co se týče auta, pokud jezdíte často, je rozumné se dívat po autě na plyn, což je jen osobní názor. Dalším krokem je občasného využívání MHD, když budete chtít podniknout něco pro zdraví, dá se jít pěšky nebo jet na kole.

Jíst se dá zdravěji a levněji

Není nutné navštěvovat často restaurace, pokud si jídlo připravujete doma, šetříte velké množství peněz. Myšleno např. v případě rodiny kdy za oběd v restauraci pro čtyřčlennou rodinu činí např. 300,- Kč. Doma za 300,- Kč je možnost uvařit plnohodnotný oběd na 2-3 dny. Dobrou radou je rovněž nepořizování si příliš drahých oblečení, doplňků. Berte na vědomí, že nakoupit se dá kvalitně i levně a to vždy. Hitem dnešní doby a šetřením času i peněz je platit z internetu. Ušetříte tak cestu na poštu či jiné úřady, dále co je hlavní i finance za složenky. Zjistěte si rovněž poplatky u vaší banky a poplatky u konkurence.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles Photography/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,