II. pilíř – jaká je jeho budoucnost?

spoření

2. pilíř. Snad nejvíce diskutované téma v loňském roce, které rozdělilo naší zemi na dva tábory. Příznivce a odpůrce. Je v provozu pouze rok a už nová vláda uvažuje, že ho zruší. Jaká je tedy jeho budoucnost? Co se stane s vašimi vloženými penězi? Našli jsme pro vás odpověď!

Představujeme vám 2. pilíř – propadák roku

Nejprve si stručně povíme, co 2. pilíř vůbec znamenal, resp. k čemu sloužil. 2. pilíř, neboli také kapitálový pilíř, se řadí mezi způsoby spoření občanů na penzi. Vstup do něj je dobrovolný a funguje na principu vkládání 3% z prostředků, které se nyní odvádí formou sociálního pojištění do státního rozpočtu, a 2% vašich prostředků ze mzdy na individuální účet v penzijních fondech. Vybrat si můžete mezi několika fondy, které se liší mírou rizika a mírou možného výnosu.

A jak to s ním teď vypadá do budoucna? Nová vláda ho chce zrušit. Myslím, že můžeme s klidem říci, že tato vize byla již od začátku odsouzena k záhubě. Vzhledem k důraznému odporu ČSSD, tehdejší opozice vlády, došlo i k ovlivnění občanů ČR, zdali do tohoto pilíře vstoupit či nikoliv a místo očekávaných statisíců účastníků, vstoupilo z obavy, že se právě druhý pilíř dlouho neuchytí, pouze okolo 80.000 lidí. Rovněž mnoho lidí odradilo, že jim zákon negarantuje výnos z uvedených fondů, tedy, že jejich investice je svým způsobem riziková a málo efektivní.

 Jeho budoucnost je již jasná!

Nová ministrině práce a sociální věcí Michaela Marksová – Tominová již prohlásila, že počítá s jeho zrušením a následným sloučením s penzijním spořením k 1. 1. 2016. K tomuto datu již nebudou moci lidé posílat část odvodů na penze do tohoto pilíře.

Co se týká již naspořených peněz, předpokládá se, že budou převedeny do 3. pilíře – penzijního připojištění. Ale o tom dosud nebylo ještě rozhodnuto. Spekuluje se o další penzijní reformě. V každém případě chce současná vláda své občany ujistit, že v žádném případě nepřijdou o své úspory a že jim budou navráceny v plném rozsahu, resp. v takové výši, kterou jim dosud zhodnotil jimi zvolený penzijní fond.

Fotografie publikována se svolením Pong / FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,