Filmové pobídky = návod na příliv zahraničních investic

filmy

Vláda schválila návrh Ministerstva kultury na navýšení rozpočtu Státního fondu kinematografie pro filmové pobídky o 300 milionů korun. Rozpočet tak bude činit 800 milionů korun. Přinese to nějaké výhody či zisk do státní kasy? Co to pro ČR znamená?

Propagace Česka

Vláda v této investici vidí především propagaci a reklamu země v mezinárodním formátu. Však se také počet zahraničních filmů natáčených v tuzemsků od zavedení filmových pobídek v roce 2010 několikaznásobil. Jenom v loňském roce dosáhl obrat těchto filmů téměř 3 miliard korun, jak dokládá Asociace producentů v audiovizi. Filmaři mohou získat zpět 20 % uznatelných nákladů, které na výrobu snímku v ČR prokazatelně utratí. Kdo by na tuto nabídku nekývl?

Dokazuje to bohužel i neblaze vysoký počet projektů, které se zrealizovat u nás nemohly, jelikož byl již v prvním čtvrtletí loňského roku vyčerpán rozpočet na filmové pobídky. Přišly jsme tak o dalších několik desítek investic v celkové výši 4 miliard USD, tedy 80 miliard korun. Jedním z těchto projektů je například natáčení nového filmu Grandhotel Budapešť od režiséra Wese Andersona, který potvrdil, že uvažoval o natáčení snímku v Čechách, ale vzhledem k nejasném financování filmových pobídek zvolil nakonec Německo.

Zvýšení počtu pracovních míst?

Investice do filmových pobídek ale není otázkou pouze propagace a reklamy. Sám premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že tato investice výrazně podpoří i růst počtu pracovních míst a zrychlení ekonomiky, zejména pak v regionech, kde se snímky natáčí.

Nicméně i přesto nemohou zvýšit rozpočet o odpovídající částku, jelikož by to způsobilo daleko výraznější deficit státního rozpočtu.

V současné době jedná ministr kultury s čínskou velvyslankyní ohledně možného natáčení filmu Jen my víme kde od režisérky Su Ťing-lej, který by mohl přilákat i řadu čínských turistů za historickými památkami, které se ve filmu objeví.

Jak je vidět, investice je to opravdu užitečná a záleží jen na vládě, jak se k jejímu financování postaví i v následujících letech.

Fotografie publikována se svolením  renjith krishnan/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,