Experti radí na kolik si sjednat povinné ručení!

nehoda

Povinné ručení každým rokem zdražuje, oproti loňskému došlo ke zvýšení o 10 % a očekává se, že i v následujících letech ceny porostou. Přitom povinné ručení patří mezi povinná pojištění občanů, u kterých se nestarají, na jakou výši se pojistit tak, aby se jim to vyplatilo. Experti ale upozorňují, že se jim to v případě dopravní nehody nemusí vyplatit!

Víte, na jakou částku jste pojištěni?

Ruku na srdce: Víte, na jakou pojistnou částku jste pojištění, jaké máte limity pojistného plnění u povinného ručení? Pokud ne, nastražte zrak a zamyslete se, zda byste neměli něco změnit. Podle Nejvyššího soudu je lidský život oceněn na 10 milionů korun. Myslíte si, že limit pojistného plnění ve výši 35 milionů, což je zákonné minimum na újmy na zdraví a majetku, bude v takovém případě stačit?

Vezměme si modelovou situaci, že dojde v zahraničí k dopravní nehodě, při které vaší vinou zemře člověk a jeden bude mít trvalé následky na zdraví, dojde k totálnímu poškození obou vozů, přičemž jedno z nich se řadí do kategorie luxusních vozů. Tato situace je poněkud extrémní, ale znáte to, náhoda je blbec.

  • Cena za lidský život – 10 milionů Kč
  • Trvalé následky na zdraví – 10 – 100 milionů Kč! (berme v potaz, že pokud se nehoda stane mladému člověku, pojišťovny mu mohou odškodné platit i několik desítek let, rovněž nečekejte, že jim bude hrazeno vše, pouze náklady na léčbu, ale kdo zaplatí kompenzaci za ztížení společenského uplatnění, ztrátu na výdělku či výpomoc s náklady na péči? Vy!)
  • Škoda na majetku – 2 vozy – 2,5 milionů Kč
  • Náklady spojené s odklízením škod – 0,5 – 5 milionů Kč (záleží na dané zemi, ve které se nehody stala)
  • Celkem – 23 – 117,5 milionů Kč!!

Jak vidíte, cenové rozpětí způsobené škody je velmi výrazné. Za navýšení cen může zejména Nový občanský zákoník, který navýšil odškodné za ublížení na zdraví, a to velmi výrazně. Zákonodárci tak chtěli usnadnit rekonvalescenci poškozených, aniž by jim to způsobilo výraznou finanční újmu, a jejich návrat do společenského života.

Jaký limit pojistného plnění byste měli zvolit?

Vzhledem k výše zmíněným nákladům experti doporučují navýšit limit pojistného plnění minimálně na 50 milionů korun. Rozdíl v ceně povinného ručení není tak vysoký, jak si mnozí myslí. Například u Škody Fabie by se roční pojistné zvýšilo v rozpětí od 2 do 17 %. V horním případě, by ale cena byla kompenzována benefity, jako jsou různá připojištění a asistenční služby zdarma.

Některé pojišťovny vám mohou nabídnout i vyšší limity, dokonce až ve výši 150 milionů, horní hranice není omezena.

Proto při výběru vhodné pojistky nespěchejte. Raději si důkladně promyslete, na jakou částku chcete být pojištěni, a co vám v rámci ceny ročního pojistného může daná pojišťovna nabídnout za odměny či benefity. Vzhledem k vysoké konkurenci na trhu pojištění, se vám to ještě může finančně vyplatit. Můžete také vyzkoušet kalkulačku, ve které si porovnáte ceny různých pojišťoven.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,