Exekuce! Jaké změny přinesl nový občanský zákoník?

dluh

Exekuce. Jenom při vyslovení tohoto slova se nám naježí chlupy na rukou! A ne neoprávněně. V tisku i ve zprávách se můžeme čím dál více dozvídat o nekalých praktikách některých exekutorů při procesu a neblahých následcích pro postižené. Jaké změny v oblasti exekucí ale přináší nový občanský zákoník? Přinášíme Vám proto souhrnné informace, s jakými změnami budete muset od nynějška počítat.

Manželství se vám nemusí vyplatit!

Další zákon přináší další změny, a ne nutně zrovna prospěšné. Od letošního roku se vám totiž nemusí vyplatit přecházet do manželského svazku s partnerem. Novela exekučního řádu totiž nově umožňuje exekutorům zabavit společný majetek manželů nejen za dluhy vzniklé po dobu manželství, ale i za dluhy, které si způsobil jeden z manželů ještě před uzavřením manželství, a to bez ohledu na to, zda o existenci daného dluhu druhý z manželů věděl.

Změna má být velkým přínosem pro věřitele, kteří si na požadované peníze museli dlouho počkat, jelikož do nynějška platilo, že pokud si manželé koupili například společný byt a poté vyšlo najevo, že jeden z manželů má dosud nevyřízené dluhy ještě z doby před manželstvím, aniž by o tom jeho drahá polovička věděla, exekuce se zmíněného bytu netýkala, na majetek dlužníku musel být nejprve prohlášen konkurz. Až poté z něj mohli věřitelé peníze vymoci. Nyní je ale vše jinak!

Bohužel ani v případě, že se si před sňatkem sjednáte předmanželskou smlouvu, se případným splácením dluhů nevyhnete. Jediné, o co se nemusíte bát, je, že nepřijdete v rámci exekuce o svého domácího mazlíčka, snubní prsten či hotovost ve výši dvojnásobku životního minima.

Ochrana pro manžele dlužníků

Aby ale nový občanský zákoník myslel i na postiženou stranu, stanovil, že vznikl-li dluh jednoho z manželů proti vůli a bez vědomí druhého z nich, může onen druhý z manželů, ale v co nejkratším možném čase, upozornit na tento fakt věřitele, společný majetek pak může být postižen ke splacení dluhu pouze do výše, kterou by představoval podíl dlužníka, kdyby bylo společné jmění manželů zrušeno a vypořádáno. Tím byste byli, coby poctivý manžel či manželka, alespoň částečně ochráněni před zabavením celého majetku.

Fotografie publikována se svolením  Boaz Yiftac / FreeDigitalPhotos.net

 


No Responses

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,