Energetická politika ČR se po letech mění – proč tomu tak je?

elektřina

Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Každoročně vyexportuje pětinu své celkové produkce, tedy prakticky to, co vyprodukuje elektrárna Temelín. Proč se najednou zákonodárci rozhodli místo exportu elektřinu dovážet? Zjistili jsme pro Vás.

Místo exportu import? Proč?

Proč bychom měli najednou elektřinu dovážet, když ji máme sami nadbytek? Vyplatí se to České republice? Zřejmě ano. Je to způsobeno čím dál využívanějšími obnovitelnými zdroji energie, na které státy i EU přispívá svými dotacemi, což má za následek postupné klesání cen elektřiny dolů. Při takovém scénáři se předpokládá, že by se export již nevyplatil.

Z toho důvodu se Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo po několika letech Energetický plán na dalších 25 let změnit. Vzhledem k tomu, že s ohledem na ochranu životního prostředí dochází k postupnému útlumu výroby elektřiny z uhlí, ale výstavba dalších bloků jaderných elektráren byla odložena, předpokládá se, že produkce elektřiny bude stejná jako dosud, zatímco její spotřeba bude růst, a proto bude potřeba ji dovážet, konkrétně pak cca 5 % celkové spotřeby země.

Ceny elektřiny klesly v poslední době tak nízko, že se některým elektrárnám nevyplácí ji vyrábět. Zisky do budoucna vidí spíš, než v prodeji samotné elektřiny, v poskytování státních dotací na provoz pro případ, že by obnovitelné zdroje z nějakého důvodu vypadly a nemohly elektřinu vyrábět.

Velkým iniciátorem přechodu na obnovitelné zdroje energie je největší obchodní partner ČR – Německo. I z toho důvodu zrušil ČEZ svou účast na tendru na rozšíření jaderných elektráren o další bloky, a výstavba byla proto odložena. I tak by ale vláda chtěla v budoucnu jaderné elektrárny posílit, jelikož se počítá s tím, že se budou podílet na celkové produkci elektřiny země z poloviny. Kdy přesně dojde k oné výstavbě, rozhodne Ministerstvo průmyslu a obchodu do konce letošního roku.

Fotografie publikována se svolením posterize/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,