Dovolená v Beskydech s jeleny nebo daňky

chal

Pokud chcete strávit skvělou dovolenou, nemusíte jezdit nikam do zahraničí. I v Čechách je řada míst, kde lze strávit dny volna a nabrat sílu na další měsíce strávené v zaměstnání, nebo podnikání. Nejlepší to je samozřejmě v lůně přírody. Nyní na jaře si řada lidí dovolenou na léto plánuje a reservuje. Rádi bychom vám představili v našem magazínu místa, kde můžete strávit nezapomenutelnou dovolenou, zvláště pokud vezmete sebou i děti. Budeme rádi, když i vy sami nám napíšete své tipy na kvalitní odpočinkovou dovolenou. A nemusí jít jen o luxus, ale i o místa kde je hezky.

Probuzení s pohledem na jeleny

Nezapomenutelnou dovolenou můžete strávit, pokud se vydáte na Moravu do Velkých Karlovic. Zapálený myslivec František Novosad zde pronajímá své chalupy. Dvě z nich sousedí s oborou, kde chová daňky a chata jeleni3_npak s oborou plnou jelenů. Jako novinku zde chová i maďarská chlupatá prasata – mangalice. Nejde přitom o klasický chov v nějakém kotci, ale prasata si běhají volně v ohradě na okraji lesa. Stačí však zazvonit na zvonec na okraji ohrady a všechna se rychle přiženou, aby ochutnala co jim jejich pán, nebo někdo ze znalých návštěvníků, přinese k jídlu. I jeleni v sousední ohradě jsou naučení, a pokud mají náladu i oni žerou z ruky. Nejlepší je to samozřejmě po ránu, když oknem z chaty můžete pozorovat laně, jak se procházejí a jelen jak na ně z povzdálí dává pozor. Děti pak milují vzít kukuřici a dát jim najíst.

Podobné je to, i pokud bydlíte v chalupách u obory, kde jsou k vidění daňci. Ti mají zase nejraději jablka. I oni jsou naučení, že přijdou až k ohradě a vezmou si z ruky. Můžete tak pěkně zblízka obdivovat a fotografovat. Pro mnohé návštěvníky je to první setkání s těmito zvířaty.

chalupa_n

Interiér chalup

jeleni1_n

Na jeleny máte krásný výhled

okoli

Okolí chalup

 

V Beskydech se nudit nebudete

V zimě je program jasný. Zdejší sjezdovky i tratě na běžky lákají lyžaře z celé republiky. Rozhodně vás však nuda nečeká ani v létě. Koupat se můžete i za nepříznivého počasí v hotelu Horal, kde najdete termální bazény a saunový svět. Je zde jeden z nejmodernějších a nejvyhledávanějších komplexů na Moravě pro wellness i aktivní dovolenou. Resort Valachy tvoří trojice hotelů Lanterna****, Horal***+ a Galik** s bazény a wellness centry.

Dětský park i Kulíškova stezka

Děti zase milují park karlovských strašidýlek Razulák. Zábavní park je plný vzdělávacích prvků, jehož symbolem je skřítek Razulák. Místní strašidýlka jsou milá a hodná, ráda se přátelí s dětmi i dospělými. Užijete si například kutálenica u Lesoně a Květoně (je to jediná kuličkodráha V ČR) – soustavou drah a stavidel pustíte svoji kuličku, kladením překážek určuj její cestu a závodíte s kamarády, čí kulička bude dole jako první. Oblíbený je i Tubáčkův sešup (tubingová dráha), Kudibalův dětský lanáč (dětský lanáček), Vesnice duchů (teepee a indiánská vesnice), Čtyřkoláčkova závodní dráha (šlapací autíčka), Vodouchův vodotoč (zorbing – vodní válec), Smokáčkův nafukovací hrad a také obří pískoviště a trampolína. Novinky připravované na 2015 jsou mini vodní svět, druhý bazén s lodičkami, půjčovna koloběžek, horských kol a rodinného šlapacího auta + nové speciální víkendové vstupné pro Razulák a dětský park v Bílé.
Kulíškova naučná stezka je délkou i profilem ideální pro rodinný výlet s dětmi. Měří zhruba 2,5 km a má 11 zastavení. Díky možnosti četných zastávek a malému převýšení ji tedy zvládnou i malí výletníci a rodiče s kočárky. Atraktivní a zábavnou formou přibližuje zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka začíná u Hotelu Pod Javorem u sjezdovky Horal, jen 30 metrů od cyklostezky Bečva. Poté vede údolím Dynčák podél golfového hřiště, po úbočích lesy i kolem pastvin s ovcemi a končí u hotelu Horal. „Průvodcem“ stezkou je kulíšek, což je vzácný druh sovy hnízdící právě ve Velkých Karlovicích. Je nejmenší sovou žijící u nás, velkou asi jako špaček, která je chráněná v rámci celé EU.

RAZULAK

Ráj pro cykloturistiku

Krajina Velkých Karlovic je díky své členitosti ideální pro cykloturistiku. Oblastí vede několik značených cykloturistických tras. Vyznačené cykloturistické trasy v okolí Velkých Karlovic zavedou návštěvníky valašské krajiny s loukami, vzrostlými lesy a s roztroušenými valašskými chalupami. Mohou obdivovat chráněný jedlobukový prales Razula, v němž se dochovaly až dvě stě let staré buky a jedle, nebo navštívit přírodní jezero v údolí Jezerné, které v dávných dobách vzniklo po sesuvu půdy. Vyhledávaným turistickým cílem jsou také pramen Vsetínské Bečvy, vyznačený pod kopcem Trojačka, nová rozhledna na vrcholu Čarták nebo kopec Soláň nabízející unikátní výhled na pohoří Javorníků.  Na horských svazích se vyskytují i vzácné druhy rostlin. Odborníci zjistili v těchto místech například třináct druhů orchidejí.
Pro ty co mají na kole rádi adrenalin je tu bike park Kyčerka. Volnočasový areál nabízí tři traily různé náročnosti, pumptrack a další zábavu pro milovníky kol – děti i dospělé.

bikepark

Foto: www.chalupy-morava.cz a bikepark


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,