Do zahraničí je lepší jet s hotovostí

hotovost

Spousta lidí žije v domnění, že mít u sebe bankovní kartu je výhodnější než mít hotovost. Je pravda, že kartu ukryjete mnohem lépe a hrozí menší riziko odcizení než u peněženky. Avšak platit bankovní kartou v zahraničí vyjde poměrně draho.

Jenže banky vás budou přesvědčovat, že platební karta je lepší a rozhodně se vám to vyplatí. Je fakt, že bankovní karta má také své výhody, zvlášť pokud máte rovnou zakomponované pojištění. Pravda je však taková, že srovnání největších bank přineslo jasný výsledek. Euro, libra, dolar a švýcarský frank vychází lépe ve směnárně než platit kartou v těchto měnách. Na jednom euru se tak dá ušetřit až 54 haléřů. Při výměně 1.000,- EUR v hotovosti tak můžete ušetřit až 540,- Kč oproti platbě kartou v zahraničí. Výjimku tvoří pouze Chorvatsko, jelikož banky kurzem chorvatské kuny konkurují směnárnám. A to jak v kurzu pro platební karty, tak pro prodej v hotovosti. Hotovost se vyplatí mnohem více, protože je velká konkurence na směnárenském trhu a směnárny vydělávají právě díky prodeji českých korun. Českého občana vyjde letošní dovolená v zahraničí podstatně nákladněji, než tomu bylo loni. Mimo dražšího ubytování a potravin končí pravidlo, že se vyplatilo tankovat benzín v Rakousku. Nafta je srovnatelná s cenami v ČR.

Předem se ujistěte, zda akceptují vaši platební kartu

Navíc pokud se vydáte do zahraničí, jen s kartou riskujete, že zůstanete bez prostředků. Přestože na svém účtu budete mít peníze. Platební kartu Visa nebo Mastercard nevezmou všude. I v těch největších obchodech v Německu můžete narazit na problém. Pokud si předem nevyberete peníze z bankomatu, nákup si pravděpodobně neodnesete. Zatímco lze běžně platit tuzemskými platebními kartami na druhém konci světa, v mnoha německých obchodech vám je nepřijmou. Akceptují jiný typ karet, které bohužel české banky nevydávají. Proto se před každým nákupem ujistěte, zda akceptují právě vaší bankovní kartu. Mohlo by se lehce stát, že zůstanete bez večeře nebo budete hledat nejbližší bankomat a budete muset přijmout fakt, že zaplatíte poplatek za výběr. Nemusíte ani jezdit daleko. V Polsku vám kartu vezmou všude, pozor si však musíte dávat na přirážku za platbu v korunách. Za poslední rok se rozmnožily bankomaty i terminály u pokladen, které se tváří přívětivě. Naúčtovanou nebo vybíranou částku uvidíte v tuzemské měně. Nabídnutý konversní kurz není nejhorší, ale k němu je ve finále připočtena 3 a více % přirážka.

Fotografie publikována se svolením Keattikorn Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,