Děti a kapesné – jak stanovit správnou výši?

kapesné

Hraje si už vaše dítě doma s čísly a rádo počítá? Nebude trvat dlouho a bude chtít počítat penízky! Od kdy jim ale začít dávat kapesné a v jaké výši? Zjistili jsme pro Vás.

Dávat dětem kapesné je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak děti učit finanční gramotnosti. Je o tom přesvědčen každý druhý Čech. Několik výhod bezesporu má:

  • dítě se naučí hospodařit s penězi, které dostane, může je utratit najednou a pak čekat do doby, než dostane další, nebo je postupně šetřit;
  • má jedinečnou příležitost naučit se našetřit na věc, kterou si za jedno kapesné nemůže koupit;
  • starší děti si mohou založit z našetřených peněz účet a naučit se spravovat peníze, i když je nevlastní fyzicky;
  • pokud se stane, že se dítě někde zadluží, musí si od rodičů půjčit a pochopí závazek ve formě splátek.

Kdy začít dávat dětem kapesné?

Většina rodičů se shoduje, že nejvhodnější doba, kdy by měli dětem začít dávat kapesné, je v momentě, kdy jdou děti do školy.  V tomto období se totiž děti učí počítat a pomalu poznávat hodnotu peněz. Rodiče by si měli stanovit pravidelný interval, ve kterém svým dětem příspěvek dají, ať už týdenní či měsíční, a dodržovat ho.

Kolik je tak akorát?

Další zapeklitou otázkou je, kolik vlastně dítěti dát, aby to nebylo moc ani málo. Pokud začínáte s kapesným u dětí, vstupujících na základní školu do první třídy, postačí, když jim začnete dávat kapesné ve výši 10 – 50,- Kč týdně. Děti si rády kupují sladkosti a dobroty ve školních bufetech a taková částka jim pro začátek na to stačí. Tím, že jim budete ze začátku dávat menší částky v kratších intervalech, naučíte je postupně poznávat jejich hodnotu.

Udělali jsme orientační návrh, kolik by děti měly dostávat podle věku:

  • děti od 1. do 5. třídy ZŠ – 10 – 50,- Kč/ týdně;
  • děti od 6. do 9. třídy ZŠ –  200 – 400,- Kč/měsíčně;
  • děti na SŠ – 400 – 800,- Kč/měsíčně;
  • děti na VŠ – 600 – 1.500,- Kč/měsíčně.

Konkrétní výši příspěvku u starších dětí můžete korigovat v souvislosti s tím, co chcete, aby si v rámci toho kapesného hradilo samo. Například pokud dáte dítěti na střední škole vyšší kapesné, sdělte mu, že si z toho bude muset hradit účet za telefon či obědy ve školní jídelně. Naučí se tak dávat si část peněz stranou.

Dodržujte pevně stanovené zásady

Pokud si stanovíte lhůtu pro dávání kapesného dítěti, ať už tedy týdenní či měsíční, měli byste ji dodržovat bez ohledu na to, zdali dítě peníze již utratilo nebo ne. Rozhodně nesmíte povolit, pokud za vámi dítě přijde s tím, že už nic nemá, jestli by nemohlo dostat ještě nějakou korunu navrch. Maximálně se s ním můžete dohodnout, že mu nějakou částku půjčíte a on o ji vám poté bude postupně splácet.

Motivujte ho, vyhněte se trestům v podobě odebrání kapesného v případě neuposlechnutí či špatných známek ve škole. Ale ani s odměnami to nepřehánějte, aby pak za vámi jednou nepřišlo s tím, že vyneslo koš, kolik za to dostane.

Probírejte s dětmi rodinný rozpočet, aby viděly, že nic není zadarmo. Pokud chtějí nějakou drahou hračku, řekněte jim, že pokud si našetří na polovinu, druhou zaplatíte vy.

Starší děti pak nabádejte k tomu, aby letní měsíce využily nejen k radovánkám, ale i k přivýdělkům formou brigád nebo doučování.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net


Štítky: ,

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,