Daňové zvýhodnění pro vícečlenné rodiny konečně realitou!

rodina

Problematika daní je v poslední době asi nejčastějším tématem diskuzí jak široké veřejnosti, tak i poslanců ve Sněmovně. Zejména jsme se mohli doslechnout informace o zavedení třetí sazby daně na některé artikly. Co ale zůstalo dosud v pozadí, ale není nezanedbatelné, je problematika daňového zvýhodnění pro rodiny s více jak dvěma dětmi. Na čem se tedy vláda dohodla?

Dojde ke zlepšení!

Asi nejdůležitější na celém jednání je jeho pozitivní verdikt – dojde ke zlepšení dosavadního stavu! Koalice se dohodla na zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě o 2.400,- Kč ročně a na třetí dítě o 3.600,- Kč ročně. Ve výsledku to znamená, že na první dítě si sice budete moci odečíst 13.404,- Kč jako doposud, ale na další dvě děti by to už činilo 15.804,- Kč a 17.004,- Kč! To už zní mnohem lépe, ne?

Co zůstává de facto neměnné, je, že zvýhodnění bude moci uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. Zástupci strany KDU-ČSL rovněž prohlásili, že by se v dalších letech mělo zvýhodnění ještě zvyšovat. Ale vzhledem k tomu, že tuto informaci jejich koaliční partneři nepotvrdili, vsázet na to nemůžeme.

Tato výhoda ale neplatí pro všechny!

Bohužel všude je nějaké „ale“. Toto zvýhodnění se totiž nebude týkat každého. Daňové zvýhodnění například nebudou moci využít OSVČ s výdajovými paušály. Jednu dobu jsme sice mohli zaslechnout spekulace o tom, že se „paušalistům“ daňové zvýhodnění a bonusy vrátí, ale z toho zřejmě již definitivně slehlo.

Částku rovněž neobdrží rodiny automaticky, jako je tomu například v případě porodného, přídavků na děti aj. Aby mohli dosáhnout na daňové zvýhodnění, musí mít nějaký příjem, ať už ze zaměstnání, z podnikání či z pronájmu. Daňové zvýhodnění totiž snižuje daňovou povinnost, proto například zaměstnanec obdrží ve výsledku vyšší čistý příjem.

Na druhou stranu to ale lze považovat za dobrou motivaci pro rodiny pracovat alespoň za minimální mzdu. Navíc se nemusí bát, že by některé rodiny byly zvýhodněné oproti jiným. Tento daňový bonus se vztahuje na každou rodinu stejným dílem bez rozdílu příjmu. Pokud dítě studuje, rodiče mohou toto zvýhodnění čerpat až do dovršení věku 26 let onoho dítěte, v ostatních případech mohou rodiče čerpat peníze do momentu, kdy jejich dítě končí studijní život maturitou či výučním listem a poté si hledá práci.

Fotografie publikována se svolením photostock/FreeDigitalPhotos.net


Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,