Daně a prodej nemovitosti na rok 2015 – Jak to je a jak to bude?

daně a prodej nemovitosti

Při dodržení podmínek stanovených zákonem se z prodeje nemovitosti daň z příjmu fyzických osob neplatí. V těchto případech se příjem z prodeje nikde neuvádí a není nutné jej oznamovat. Pokud novela zákona o daních z příjmu projde legislativním procesem s úspěchem, dojde během příštího roku ke zpřísnění.

Investice do nemovitosti patří mezi jednu z oblíbených investic, protože jde o docela jednoduchý způsob investování volných finančních prostředků a zajištění se na stáří. U nákupu nemovitosti s cílem jejího zhodnocení a následném prodeji v čase se ziskem je potřeba zohlednit daňovou stránku tak, aby se z příjmu nemovitosti neplatila daň z příjmu fyzických osob. Vhodné je postupovat podobně i v případě prodeje nemovitosti, jenž byla pořízena za účelem pronájmu. U prodeje nemovitosti je vhodné využít daňové osvobození a nehradit z prodeje nemovitosti daň z příjmu. Někdy se spíš vyplatí termín prodeje posunout. Pokud se však legislativní proces setká s úspěchem, bude od příštího roku nutné oznamovat finančnímu úřadu také příjmy „osvobozené“, pokud příjem překročí hranici 5 milionů korun. Nedodržení oznamovací povinnosti bude znatelně sankciováno.

Kdy se daň z příjmu neplatí

Při dodržení zákonných podmínek se z prodeje nemovitosti daň z příjmu fyzických osob neuvádí do daňového přiznání a sociální ani zdravotní pojištění se z prodeje nemovitosti nikdy neplatí. Avšak nedodržení zákonných podmínek snižuje ziskovost transakce. Zaplacená daň z příjmu ve finále sníží celý zisk. Příjem, který plyne z prodeje nemovitostí, není součást daňového přiznání u fyzických osob, pokud má prodávající v nemovitosti, která se prodává, bydliště po dobu dvou let těsně před prodejem. Pokud však prodávající nemá bydliště v prodávané nemovitosti po uváděnou dobu, pak k tomu, aby byl osvobozen od daně z příjmu, zbývá následné: získané finanční prostředky musí být použity na zajištění „vlastních“ bytových potřeb, a to do jednoho roku. Pokud prodávající nesplňuje ani jednu z uváděných podmínek, ale vlastnil prodávanou nemovitost minimálně pět let, tak rovněž nemusí platit daň z příjmu. U bytu družstevních jde o převod členských práv. Daň se neplatí, pokud mezi nabytím členských práv a převodem uplynula doba pět let.

Zdroj: Dumfinanci.cz

Fotografie publikována se svolením hywards Photography/ FreeDigitalPhotos.net


Štítky:

Přidat komentář

Musíte být přihlášeni pro komentování.

Friend: tai game mobile,tai game dao vang,